Akademický sněm dnes zvolil předsedkyní Akademie věd jednašedesátiletou bioložku Evu Zažímalovou. Sněmu to oznámil předseda volební komise Antonín Fejfar. Vedení největší výzkumné instituce v ČR by se měla ujmout 25. března příštího roku. Volbu musí ještě schválit vláda a do funkce ji jmenuje prezident republiky. Bude teprve druhou ženou, která stane v čele této instituce.

Sněm volil Zažímalovou v tajném hlasování. Volební lístek odevzdalo 209 členů akademického sněmu. S návrhem, aby se stala předsedkyní, souhlasilo 195 členů, sedm bylo proti, šest se zdrželo hlasování a jeden lístek neplatil. Na šéfku akademie navrhlo Zažímalovou 40 z 54 akademických ústavů. Byla jedinou kandidátkou.

Zažímalová poděkovala kolegům za důvěru. „Slibuji, že udělám, co budu moci, aby Akademie věd byla v co nejlepší kondici. Uvědomuji si velmi dobře, že to není práce pro jednoho člověka,“ řekla po oznámení výsledku volby. Považuje za důležité, aby i do dalších orgánů AV ČR, akademické i vědecké rady byli zvoleni kvalitní lidé. „Věřím, že posuneme Akademii věd o kousek dál,“ dodala.

Zažímalová, která je profesorkou Univerzity Karlovy pro obor anatomie a fyziologie rostlin, chce mimo jiné zlepšit financování akademie, podpořit špičkový výzkum a vyřešit vnitřní zadlužení akademických pracovišť kvůli stagnujícímu rozpočtu.

Podle končícího šéfa AV ČR Jiřího Drahoše se v její osobě pojí nezpochybnitelná vědecká kvalita s respektem v široké akademické obci. „Dostala 93procentní podporu, je to zcela dominantní situace. Jsem rád, že to dopadlo tak výrazně,“ reagoval. Kandidaturu Zažímalové přivítali i vicepremiér pro výzkum Pavel Bělobrádek a ministryně školství Kateřina Valachová. Oba věří, že naváže na práci nynějšího vedení akademie.

Podle Drahoše, který akademii vedl osm let, má nová předsedkyně řadu manažerských zkušeností. Připomněl její dobré řízení mezinárodního hodnocení výzkumných pracovišť, které měla na starosti. Volbu rovněž považuje za pozitivní signál dalším vědkyním, kterých by podle něj mohlo být více. V příštích letech bude podle něj hodně práce se stabilizací výzkumu.

Valachová věří, že se Zažímalová pustí od začátku mandátu do vyjednávání lepších finančních podmínek pro vědce. „Protože jistota a předvídatelnost financování různých projektů, aby vědci měli klid na práci a věnovali se bádání, nikoliv hromadění papírů pro získání peněz, je velký úkol,“ dodala.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner