Ve Spojených arabských emirátech odsoudili k desetiletému vězení akademika Násira bin Ghajse, který je vězněn od roku 2015. Podle soudu se provinil kritikou spojeneckého Egypta. Uvedla to dnes agentura AP. Organizace na obranu lidských práv Amnesty International rozsudek označila za „další ničivý úder svobodě projevu v SAE“. Bin Ghajse označuje za vězně svědomí.

Bin Ghajs byl podle místní agentury WAM usvědčen z „komunikace s tajnými organizacemi napojenými na Muslimské bratrstvo“. V SAE, stejně jako v Egyptě, je Muslimské bratrstvo řazeno k teroristickým skupinám.

Emiráty jsou spojencem USA v boji proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). Ve srovnání se sousedními státy jsou emiráty liberálnější, mají ale tvrdé zákony týkající se svobody projevu.

Od 20. března je ve vězení aktivista bojující za dodržování lidských práv Ahmad Mansúr, čelí obvinění z šíření sektářských a nenávistných názorů na sociálních sítích. Zástupci OSN tento týden SAE vyzvaly, aby Mansúra propustily. Podle nich se ani neví, kde je Mansúr zadržován a hrozí, že bude ve vazbě mučen.

Ministerstvo zahraničí SAE na to ve středu reagovalo ostrou kritikou. Výroky odborníků OSN jsou podle něj „naprosto nesprávné“. Ministerstvo oznámilo, že je Mansúr v centrální věznici v Abú Zabí a má možnost najmout si právníka a přijímat návštěvy příbuzných.

Politická aktivita je v emirátech omezena, žádná politická opozice ani její skupiny oficiálně neexistují a politické strany jsou zakázány. Spojené arabské emiráty jsou bohatou federací v Perském zálivu a zůstaly ušetřeny politických otřesů, jež poznamenaly v minulých letech velkou část arabského světa.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner