Vrcovice (Písecko) 4. prosince (ČTK) – – Akcionáři firmy Agpi, majitele vepřína v Letech, dnes budou na valné hromadě ve Vrcovicích na Písecku rozhodovat, zda schválí převod areálu v Letech na stát. Areál stojí na místě bývalého koncentračního tábora pro Romy. Vláda uzavřela smlouvu s Agpi v listopadu, za budovy a pozemky zaplatí 450,8 milionu Kč včetně daně. Dalších až 120 milionů činí odhad nákladů na sanaci areálu a jeho dalších úprav včetně vybudování pietního místa. O areál se bude nově starat Muzeum romské kultury.

Podle návrhu usnesení valné hromady nabude smlouva účinnosti 15. února 2018, splatnost je nejpozději do 31. října 2018. Vláda koupi schválila v srpnu, v říjnu odtajnila smlouvu. „V posledních letech různí aktivisté dělali společnosti značné problémy při zajišťování chodu výkrmny v letech. (…) Domníváme se, že dohodnutá cena je pro společnost, respektive pro akcionáře velice zajímavá,“ uvádí firma v pozvánce na valnou hromadu.

Areál vepřína v Letech se stavěl za komunismu od roku 1972, je tam ve 13 halách asi 13.000 prasat, provoz firma postupně utlumuje. Plocha areálu je 7,1 hektaru. O vykoupení vepřína a vybudování důstojného pietního místa na území tábora se hovořilo víc než dvě desetiletí.

Tábor v Letech otevřely v srpnu 1940 protektorátní úřady jako kárný pracovní. Stejné zařízení bylo v Hodoníně u Kunštátu. V lednu 1942 se oba tábory změnily na sběrné, v srpnu byly v obou místech zřízeny cikánské tábory. Od té doby do května 1943 letským táborem prošlo 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes 500 skončilo v Osvětimi. Podle odhadů nacisté vyvraždili 90 procent českých Romů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner