Americké akcie se po mohutných propadech na termínových trzích zklidnily a dnešní obchodování zahájily kolísáním kolem úterních hodnot. Trhy tak reagovaly na volební vítězství republikána Donalda Trumpa mírně a hlavní americké indexy neztrácejí prakticky nic ze zisků z počátku týdne, kdy investoři všeobecně sázeli na vítězství Trumpovy soupeřky Hillary Clintonové.

Dow Jonesův index zahájil obchodování kolísáním kolem úterních závěrečných hodnot a v jednu chvíli získával až 0,4 procenta; později sice přešel do mírně záporných čísel, kolem 16:00 SEČ už ale měl znovu k dobru 0,3 procenta. V prvních dvou dnech týdne akciové indexy v nadějích na výhru Clintonové prudce oživily z devítidenní série ztrát a Dow Jones získal zhruba 2,5 procenta.

Noční zprávy o Trumpově nečekaném vítězství trhy výrazně rozkolísaly a termínové kontrakty na Dow Jonesův index v jednu chvíli ztrácely více než čtyři procenta. Napětí na finančních trzích pomohl zmírnit první Trumpův povolební projev. Nově zvolený prezident USA v něm vyzval Američany k jednotě a slíbil budování infrastruktury, péči o veterány a hospodářský růst.

Také evropské akcie odpoledne výrazně zmírnily počáteční ztráty a přecházely do kladných čísel; například index londýnské burzy FTSE 100 přidával zhruba 0,8 procenta a frankfurtský DAX měl k dobru půl procenta. Trumpův úspěch v prezidentských volbách ale tvrdě zasáhl asijské akciové trhy, které už trend stabilizace nezastihl otevřené.

Clintonová byla silnou favoritkou trhů, které v ní viděly záruku pokračování v dosavadním kurzu. Trumpovo vítězství měli investoři naopak spojeno s nejistotou ohledně dalšího politického i ekonomického vývoje země. Nyní však analytici možné dopady Trumpova prezidentství na trhy horečně přehodnocují.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner