Akční rada Bloku proti islámu dnes většinou podpořila rozhodnutí výkonného výboru hnutí, který nedávno vypověděl smlouvu o volební spolupráci sněmovní opoziční straně Úsvit-Národní koalice (ÚNK). ČTK to během jednání v pražském hotelu Čechie řekl mluvčí hnutí Miroslav Adamec. Vnitřní spor, který se v týdnu uvnitř bloku vedl, protože někteří členové s rozvázáním spolupráce nesouhlasili, tak hnutí považuje za vyřešené.

„Výkonný výbor dnešním rozhodnutím rady dostal výrazný mandát, že jeho rozhodnutí bylo správné,“ uvedl. Až do sněmu, který se bude konat 28. května, by tak měly v bloku utichnout vnitřní spory. Na sněmu, jehož organizaci se dnes akční rada dále věnuje, se bude volit celý nový výkonný výbor a akční rada.

Trojčlenný výkonný výbor Bloku proti islámu smlouvu s Úsvitem nedávno vypověděl „z důvodu netransparentnosti kroků ÚNK, téměř nulové komunikaci a neplnění smluvních závazků ÚNK stanovených smlouvou“, uvedlo dříve hnutí v tiskové zprávě. Blok podle ní nemohl setrvat ve svazku, ze kterého profituje pouze jeden subjekt na úkor druhého.

Zástupci Úsvitu naopak tvrdí, že dohodu plnili, poukazují naopak na finanční požadavky bloku. Smlouva z loňského léta obsahuje podle vyjádření zástupců Úsvitu i ustanovení o tom, že strana, která ji vypoví, musí uhradit vynaložené peněžité náklady.

„Pravděpodobně budou probíhat jednání o potenciálním vyrovnání, ale ještě ani nezačala. Úsvit vyzval Blok proti islámu, aby v tomto smyslu s nimi začal jednat,“ řekl dnes Adamec. Není podle něj zřejmé, „s čím Úsvit přijde“ a předpokládá, že jednání se budou dít za asistence právníků.

Představitelé bloku Martin Konvička a Petr Hampl koncem uplynulého týdne oznámili, že zakládají politické hnutí, které bude kandidovat příští rok ve sněmovních volbách. O účasti v podzimních krajských volbách by podle nich měly rozhodovat jednotlivé regionální organizace bloku. Blok proti islámu je právně spolek, do parlamentních voleb se hlásit nemůže.

Předseda Bloku proti islámu Martin Konvička je obžalován z podněcování k nenávisti vůči islámskému náboženství. Minulý týden českobudějovický soud vrátil jeho kauzu státnímu zástupci, policie by v případu měla ještě doplnit vyšetřování.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner