Aktivisté z Autonomního sociálního centra Klinika na pražském Žižkově dnes oznámí, jaký bude osud jejich projektu. Dnes Klinice vyprší exekuční lhůta pro odchod z objektu. Lednový rozsudek soudu, který rozhodl o tom, že aktivisté musí vyklidit a uvolnit budovu i pozemky novému majiteli Správě železniční dopravní cesty (SŽDC), potvrdil na začátku září odvolací pražský městský soud.

Objekt bývalého zdravotnického zařízení převzal do své správy Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) v roce 2012 od nájemce firmy S.D.I. s.r.o. Nemovitost poté nabídl k možnému využití státním institucím, z nichž některé o budovu projevilo zájem. Po prohlídce objektu ale zůstal jediný zájemce, Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Opuštěný dům v Jeseniově ulici na Praze 3 začala občanská iniciativa Klinika vyklízet na své náklady na konci listopadu 2014, aby z budovy vytvořila sociální centrum po vzoru komunitních center fungujících v řadě evropských zemí. Podle aktivistů byl dům prázdný od roku 2009 a využívali jej bezdomovci. ÚZSVM s přítomností aktivistů nesouhlasil a požadoval jejich vystěhování.

Po několikerém vyklizení centra policií se aktivistům podařilo s předchozím správcem ÚZSVM dohodnout smlouvu o výpůjčce, která skončila v březnu 2016. Smlouva nemohla být prodloužena protože stavební úřad ÚZSVM upozornil, že budova byla zkolaudována jako plicní zdravotnické zařízení, jejíž jiné využití je nelegální. Aktivisté v budově přesto zůstali.

Loni v říjnu objekt od státu získala Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Po opravách do něj chce přestěhovat část svých zaměstnanců. Podle aktivistů bude ale třeba nejméně dva roky trvat, než se úřadu podaří získat změnu územního plánu a další nutná povolení. Do té doby by chtěli v objektu zůstat.

Klinika v centru pořádá přednášky, koncerty, dílny nebo jazykové kurzy. Schází se v ní rovněž rodičovské centrum Mamatata a pomáhali v něm legálním migrantům. Podle policie se v okolí nezvýšila kriminalita, Klinika však byla terčem útoků žhářů z řad extremistů. Několikrát v ní také byla nahlášena výbušnina, policie budovu evakuovala a prohledala. Bombu ale nenašla.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner