Po útocích v Katalánsku z konce minulého týdne, které si vyžádaly 15 obětí, zůstává v nemocnicích 46 zraněných, z toho sedm je v kritickém stavu. Před soudem v Madridu po poledni začaly výslechy čtyř osob zadržených v souvislosti s atentáty. Ostatní členové teroristické buňky jsou podle policie mrtví. Francouzský ministr vnitra Gérard Collomb potvrdil, že někteří z teroristů byli před útoky v Paříži, neměli podle něj ale žádné napojení na Francii.

Čtveřice zadržených – Idrís Úkábír, Muhammad Aallaa, Sálih Karíb a Muhammad Húlí Šamlál – byla dnes nad ránem převezena do Madridu, kde postupně předstupuje před soudce. Podezřelí dostanou přidělené advokáty ex offo a podle španělského tisku zřejmě nepožádají o tlumočníka, protože všichni umí španělsky.

Jako první před soudce už předstoupil jedenadvacetiletý Šamlál, který byl vážně zraněn při explozi minulou středu ve městě Alcanar, kde teroristé připravovali výbušniny pro větší útoky. Při manipulaci s nimi ale došlo k výbuchu, při kterém dva teroristé zahynuli. Skupina tak přišla o materiál a zřejmě proto zaútočila následující den v Barceloně automobilem.

Na barcelonské třídě La Rambla v centru města zabil ve čtvrtek Maročan Júnis abú Jakúb autem 13 lidí a přes sto dalších zranil. Na útěku zabil dalšího muže, v pondělí policie abú Jakúba zastřelila.

Před soudcem v Madridu má dnes stanout i Idrís Úkábír, na jehož doklady byla pronajata dodávka, s níž abú Jakúb v Barceloně útočil. Idrís Úkábír se už ve čtvrtek po zveřejnění své fotografie v novinách šel sám přihlásit na policii, kde tvrdil, že mu bratr doklady ukradl. Jeho sedmnáctiletý bratr Músá Úkábír byl mezi pěticí útočníků, které policie zastřelila v noci ze čtvrtka na pátek ve městě Cambrils.

Před soudce má dnes předstoupit i Muhammad Aallaa (27), jehož bratr Saíd Aallaa byl rovněž zastřelen policií v Cambrilsu, a Sálih Karíb (34). Oba byli zadrženi ve městě Ripoll.

Při explozi v Alcanaru zemřel i údajný mozek útoků imám Abdalbákí Sátí, který podle vyšetřovatelů mladíky zradikalizoval. Španělská média dnes uvedla, že tento imám měl být už v roce 2014 vyhoštěn. V odvolacím řízení mu ale bylo povoleno zůstat. Ze Španělska měl podle původního rozsudku odjet poté, co si odpykal trest za obchodování s drogami.

List El País dnes přinesl reakce obyvatel a známých teroristů z města Ripoll. Mnozí uvedli, že nechápou, jak se tito mladí lidé mohli zradikalizovat, připadali jim dobře integrovaní. Podle některých vůbec neodpovídali obvyklému profilu teroristů, kteří v posledních letech spáchali útoky v Evropě. Byli mladší, neměli sociální, ekonomické, ani pracovní problémy.

Francouzský ministr vnitra Gérard Collomb dnes potvrdil, že teroristé byli několik dní před útoky v Paříži. Podle Collomba byli ve Francii jen krátce, možná tam hledali práci, neměli ale žádné napojení na Francii. Podle deníku Le Parisien tam strávili noc z 11. na 12. srpna v hotelu na jižním předměstí Paříže. Španělská média uvedla, že Audi A3 zachytil radar v departamentu Essonne u Paříže 12. srpna, kdy v něm byli čtyři lidé.

Katalánský parlament dnes udělil čestné medaile katalánským policistům, městské policii v Barceloně a v Cambrilsu a také záchranným složkám Barcelony.

Španělské velvyslanectví v ČR vystavilo v Cervantesově institutu v centru Prahy kondolenční knihu, ve které mohou lidé vyjádřit uctění památky obětí teroristických útoků v Katalánsku.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner