Albánská opozice dnes při protivládním protestu zablokovala na dvě hodiny některé významné dálniční uzly a způsobila tak nemalé dopravní problémy. Opozice obviňuje činitele vládnoucí socialistické strany z napojení na organizovaný zločin a kabinet premiéra Ediho Ramy kritizuje za zvyšování daní a trvající chudobu v zemi.

Konzervativní Demokratická strana, která je hlavní albánskou opoziční silou, dnes zahájila kampaň „občanské neposlušnosti“ bojkotem práce parlamentu, zablokováním dopravy v zemi a rovněž výzvou Albáncům, aby zvýšené daně neplatili.

Stovky stoupenců opozice se shromáždily na čtyřech dálničních uzlech v různých částech země a vyzvaly předsedu vlády, aby odstoupil. Na dálnici spojující metropoli Tiranu s přístavním městem Drač, ale i na dalších zablokovaných místech se podle agentury AP vytvořily několikakilometrové kolony aut. Během dvouhodinového protestu směly projíždět pouze auta záchranné služby.

Vůdce demokratů Lulzim Basha prohlásil, že vláda by měla zrušit mýtné, daň z přidané hodnoty pro malé podniky a také obnovit ekonomickou pomoc pro 30.000 rodin. „Vláda by Albáncům měla dát šanci mít vládu, která jim slouží, a ne držet u moci skupinu oligarchů, zavírat lidi a propouštět z vězení kriminálníky,“ řekl Basha.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner