Druhé největší syrské město Halab (Aleppo) je opět celé pod kontrolou vlády, oznámila dnes syrská armáda. Byla tak ukončena čtyři roky trvající nadvláda povstalců nad některými částmi města. Z obléhaných oblastí dnes odjely poslední konvoje s rebely i civilisty. Jde o největší vítězství syrské armády nad povstalci od začátku války v roce 2011, poznamenala agentura AFP.

Východní Halab byl poslední významnou baštou odpůrců syrského režimu. Povstalci východní část města obsadili v roce 2012. I Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) během dne hovořil o tom, že evakuace z města by mohla skončit během několika hodin. Podle zdrojů OSN v noci a brzy ráno z poslední povstalecké enklávy odjelo na 300 soukromých automobilů. Večer pak oblast opustily poslední vozy s rebely a civilisty.

Armáda ve svém prohlášení odvysílaném v syrské televizi oznámila, že v Halabu znovuobnovila „bezpečnost“. „Díky krvi našich mučedníků a obětem z řad našich statečných ozbrojených složek a jejich spojenců… může velení armády oznámit návrat bezpečnosti do Halabu, který se zbavil terorismu a teroristů,“ uvedla armáda.

Podle mluvčí MVČK Kristy Armstrongové bylo z města za týden evakuováno kolem 34.000 lidí. Evakuace začala před týdnem. Východní Halab byl poslední významnou baštou odpůrců syrského režimu, povstalci východní část města obsadili v roce 2012. Nyní byli stejně jako evakuovaní civilisté odváženi hlavně do oblastí, které jsou v rukou opozice a také radikálních skupin.

Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura dnes uvedl, že je třeba vyhnout se v Sýrii dalším těžkým bitvám, jako byla ta o Halab. Hrozí to podle něj v Idlibu. Mnoho bojovníků i civilistů odchází právě do Idlibu, „který se může stát příštím Halabem,“ řekl de Mistura. „Teď je čas obnovit politický proces a využít obnovené jednoty v Radě bezpečnosti,“ řekl také. Rada tento týden odhlasovala rezoluci povolující vyslat další pozorovatele OSN k monitorování evakuace Halabu.

Rusko chce svolat mírové rozhovory o Sýrii do Kazachstánu. De Mistura v tom nevidí problém a řekl, že nejde „o soutěž, ale o doplnění a podporu přípravy dalšího kola jednání, které OSN připravuje na 8. únor“. OSN v minulosti uspořádala několik kol rozhovorů o Sýrii, ale dohoda na nich uzavřena nebyla.

K dobytí Halabu pomohla syrskému režimu ruská armáda, která je v Sýrii od loňského září. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu dnes řekl, že při ruském bombardování bylo v Sýrii „zlikvidováno“ 35.000 bojovníků. „Od zahájení aktivit ruské letectvo podniklo 17.800 operací, zasáhlo v 71.000 případech infrastrukturu teroristů, zlikvidovalo 725 výcvikových táborů, 405 výroben výbušnin, 1500 kusů vojenského zařízení, 35.000 bojovníků a mezi nimi 204 velitelů,“ řekl Šojgu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner