Královna Alžběta II. se stala nejdéle vládnoucí korunovanou hlavou v dějinách Británie. Panovnice, kterou dnes přivítal nadšený dav ve Skotsku na oslavě zprovoznění nové železniční tratě, tak překonala v délce vládnutí svou praprababičku, královnu Viktorii.

Pozdní přílet královny

Alžběta v modrém plášti a klobouku stejné barvy kynula davu v doprovodu manžela prince Philipa na nádraží Waverley v Edinburghu. Pak nastoupila do vlaku, který byl určen pro zahájení provozu na trati podél skotské hranice. Alžběta II., která končí tradiční letní dovolenou ve Skotsku, dorazila oproti programu později, protože mlha a špatná viditelnost odložily její přílet vrtulníkem.

„Dlouhý život nevyhnutelně provází řada milníků a můj není výjimkou. Děkuji vám všem a mnoha dalším doma i v zahraničí za vaše velmi vlídná a dojemná poselství,“ řekla oblíbená panovnice, jíž se dnes dostalo gratulací a slov obdivu od mnoha lidí včetně premiéra Davida Camerona.

Britové slavili, královna byla s manželem

Devětaosmdesátiletá královna překonala přesně v 17:30 místního času (18:30 SELČ) dosud rekordní délku 63 let, sedm měsíců, dvou dnů a 23 minut, kterou strávila na britském trůnu královna Viktorie v letech 1837 až 1901.
Zatímco Alžběta II. strávila okamžik svého rekordního vládnutí v soukromí po boku manžela, Britové historickou chvíli patřičně oslavili. V Londýně se rozezněly kostelní zvony a výstřely z kanonů, v ulicích aplaudovaly stovky lidí a po Temži projela slavnostní flotila historických lodí.

„Dnes v 17:30 slavíme královský rekord,“ prohlásil dopoledne před Buckinghamským palácem královský vyvolávač ve středověkém červenozlatém oděvu. „Hurá, hurá,“ reagoval skandováním přítomný dav.

Královna inspiruje všechny, řekl premiér Cameron

„Je to velmi zvláštní den. Máme velké štěstí, že jsme zde, že se zbytkem světa sdílíme tento okamžik,“ řekla u bran paláce osmašedesátiletá Australanka Janice Gallagherová, kterou citovala agentura AFP.

„Královna nás se svou neuvěřitelnou dobou vládnutí, svým důstojným vedením a mimořádnou grácií všechny inspiruje,“ prohlásil premiér Cameron v parlamentu. Britové mohou být podle něj na svou královnu velmi hrdí. Zákonodárci na závěr Cameronova projevu provolávali Alžbětě II. slávu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner