Odvolaný viceprezident Emmerson Mnangagwa se v pátek stane novým prezidentem Zimbabwe. Informovala o tom dnes zimbabwská státní televize ZBC. Mnangagwu nedávno sesadil prezident Robert Mugabe, který tak vyvolal armádní převrat, po němž v úterý rezignoval.

Britská královna Alžběta II. se tak stává nejstarším panovníkem (resp. panovnicí) na světě.

Mnangagwa se dnes odpoledne vrátí do vlasti ze zahraničí, kde po svém odvolání z bezpečnostních důvodů pobýval. Tiskové agentury již dříve uvedly, že si ho jako novou hlavu státu přeje armáda i vládnoucí strana Africký národní svaz Zimbabwe – Vlastenecká fronta (ZANU-PF).

Mnangagwa působil jako šéf bezpečnosti a je populární mezi generály, kteří minulou středu de facto převzali v Zimbabwe moc. Od té doby drželi vojáci Mugabeho i některé ministry v domácím vězení.

Mugabe odvolal Mnangagwu 6. listopadu. Ministr informací tehdy uvedl, že dlouholetý spolupracovník hlavy státu jevil „známky neloajálnosti“. Podle médií se tak měla uvolnit cesta k nástupnictví pro Mugabeho choť Grace, která dříve Mnangagwu obvinila z osnování převratu.

Mugabe odstoupil z funkce, když parlament na úterním zasedání zahájil proces odvolání prezidenta z úřadu. Odchod třiadevadesátiletého autoritářského prezidenta přivítaly davy v ulicích Harare a příznivé reakce zazněly i od zahraničních státníků.

Mugabe vedl bývalou britskou kolonii na jihovýchodě Afriky od získání nezávislosti v roce 1980 a byl nejstarší hlavou státu na světě. Proti jeho vládě se konaly opakované demonstrace, které někdy přerostly v násilnosti. Zimbabwe se řadu let potýká s vysokou nezaměstnaností, hyperinflací či nedostatkem potravin.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner