Velvyslanectví Spojených států v Tunisku varovalo americké občany kvůli nebezpečí útoku teroristů před dnešní návštěvou nového obchodního centra u Tunisu. Podobné upozornění pro závěr prosince adresovala Američanům už v pátek také ambasáda Spojených států v pákistánské metropoli Islámábádu.

Zastupitelský úřad USA v Tunisku v prohlášení vydaném v sobotu večer sdělil, že má informaci, „jejíž míru hodnověrnosti nezná“, o možném teroristickém útoku, který by mohl být v neděli, tedy dnes, spáchán proti centru Tunisia Mall na předměstí Tunisu.

Tuniské úřady podle médií zatím na toto upozornění nijak nereagovaly. Avšak země, považovaná za model přechodu k demokracii, čelí od revoluce v roce 2011 šíření hnutí džihádistů. Ti už mají na svědomí životy desítek politiků, vojáků, ale i civilistů včetně zahraničních turistů.

Během letošního roku byly v této severoafrické zemi spáchány tři krvavé útoky, ke kterým se přihlásila radikální organizace Islámský stát (IS), jejíž bojovníci ovládají rozsáhlé oblasti v Sýrii a v Iráku. Letos v březnu zabili teroristé v muzeu Bárdá v Tunisu 22 osob, z toho 21 turistů, v červnu povraždili v hotelu v Sousse 38 rekreantů a v listopadu pak atentát sebevražedného útočníka na autobus v Tunisu nepřežilo 12 členů prezidentské gardy.

Velvyslanectví Spojených států v Pákistánu už v pátek sdělilo, že bylo upozorněno na možné teroristické útoky v Islámábádu koncem prosince. V této souvislosti vyzvalo Američany, aby se v době vánočních svátků a oslav Nového roku vyhnuli rušným veřejným místům, jako jsou obchodní centra nebo prostory, kde se konají bohoslužby.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner