Američan Jonathan Pollard, který byl před 30 lety, 21. listopadu 1985, zatčen a v roce 1987 odsouzen za špionáž pro Izrael na doživotí, byl dnes po 30 letech věznění podmínečně propuštěn. S odvoláním na úřad izraelského premiéra to oznámila agentura Reuters.

„Lidé v Izraeli vítají propuštění Jonathana Pollarda,“ uvedl podle Reuters izraelský premiér Benjamin Netanjahu v prohlášení. Podle rozhodnutí americké justice musí Pollard ještě příštích pět let zůstat v USA. Případnou dřívější cestu do Izraele mu může povolit jen americký prezident, uvedli jeho advokáti v červenci, kdy byl osvobozující verdikt oznámen.

Nyní šedesátiletý Pollard byl civilním zpravodajským analytikem amerického námořnictva a předal Izraeli tisíce tajných dokumentů. Rozsah materiálů, které touto cestou Izraelci získali, nebyl dosud plně odhalen, ale mimo jiné šlo o americké údaje o dodávkách sovětských zbraní do Sýrie a Iráku, o syrských chemických zbraních a o pákistánské atomové bombě.

Aféra se stala jednou z nejškodlivějších epizod v americko-izraelských vztazích. O osvobození Pollarda žádalo v minulosti Američany několik izraelských politiků, vždy ale neúspěšně. Pollardovi stoupenci trvají na tom, že jeho trest byl příliš přísný. Argumentují tím, že Izrael je americkým spojencem a velká většina utajovaných skutečností, které Pollard vyzradil, nezpůsobila Washingtonu žádné škody a pro izraelské tajné služby nebyla novinkou. Jiní ale mají Pollarda za zrádce, který vyzrazením státních tajemství poškodil vlast.

Jonathan Jay Pollard, narozený 7. srpna 1954 v texaském Galvestonu v židovské rodině, získal v roce 1976 diplom z politických věd na prestižní Stanfordově univerzitě. O tři roky později, v 25 letech, byl přijat do zpravodajské služby amerického námořnictva jako analytik. Zde asi po dvou letech získal oprávnění k přístupu k přísně tajným dokumentům.

V roce 1984 byl Pollard převeden k Protiteroristickému pohotovostnímu středisku (ATAC), kde analyzoval možné teroristické hrozby. V roce 1983 zjistil, že některé informace USA, které se týkaly bezpečnosti Izraele, nebyly izraelské straně předávány (například zprávy o zásilkách sovětských zbraní arabským zemím či informace o vývoji jaderných a biologických zbraní v Iráku a Sýrii). Pollard se rozhodl tyto informace Izraeli poskytnout, čímž se stal placeným izraelským špionem. Pollard údajně informace Izraeli nepředával ze zištných důvodů, jeho motivace byla ideologická a vycházela z jeho vztahu k Izraeli. Podle odborníků ale dělal chybu za chybou (například si bral dokumenty domů), až byl nakonec odhalen. Zatčen byl 21. listopadu 1985, když se neúspěšně pokusil získat azyl na izraelském velvyslanectví ve Washingtonu.

Pollard byl 4. března 1987 v USA odsouzen za špionáž ve prospěch Izraele na doživotí (jeho tehdejší žena Anne dostala pět let, po více než třech letech ve vězení byla ze zdravotních důvodů propuštěna; v roce 1990 se rozvedli). Pollard tehdy u soudu vinu přiznal. Všechny žádosti o obnovení procesu byly zamítnuty, žádný z amerických prezidentů nevyužil možnosti udělit mu milost. Izrael zpočátku jakoukoli spojitost s Pollardem popíral, nakonec mu bylo ale v listopadu 1995 uděleno izraelské občanství a v roce 1998 se Izrael přiznal, že Pollard patřil mezi jeho agenty.

V 90. letech se Pollard údajně oženil s kanadskou učitelkou Esther Zeitzovou, která organizovala kampaně za Pollardovo propuštění. Letos 28. července bylo oznámeno, že bude v listopadu podmínečně propuštěn, což se dnes stalo. Ve vězení strávil 30 let.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner