Washington 10. června (ČTK) – Odvolací soud v americkém státě New Jersey dnes zrušil verdikt soudu nižší instance, který před dvěma lety poslal na 12 let do vězení ženu, jež údajně znásilnila postiženého muže. Lékařsky, právně i eticky citlivá kauza přivedla před soud univerzitní profesorku Annu Stubblefieldovou, která se hájila tím, že sex s partnerem trpícím obrnou byl dobrovolný, uvedla agentura AP.

Obviněná, bývalá vedoucí katedry filozofie Rutgersovy univerzity v New Jersey, se do svého devětadvacetiletého partnera zamilovala poté, co ji jeho rodina požádala o pomoc. Muž je němý a Stubblefieldová měla za úkol naučit ho komunikovat s okolím. Podařilo se jí to s pomocí počítače, jehož prostřednictvím po dvou letech pár navázal bližší vztah. Právě s použitím počítačové klávesnice měl muž dát najevo souhlas s tělesným kontaktem.

Žaloba byla založena na tvrzení, že obviněná zneužila postižení své nemocné oběti. Znalec z oboru lékařství, který pacienta tři dny zkoumal, ale jako svědek k soudu první instance povolán nebyl. Odvolací soud dospěl k závěru, že soudci bez expertízy nemohli vědět, zda muž označovaný v soudních spisech iniciálami DJ byl schopen se sexem souhlasit.

Kromě trestu dlouholetého vězení soud uložil ženě pokutu čtyři miliony dolarů (téměř 94 milionů Kč). Kauzu bude nyní projednávat nový soud v jiném složení.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner