Americké námořnictvo dopadlo v Arabské moři loď s nákladem zbraní. Podle zdrojů námořnictva, na které se odvolávají zahraniční tiskové agentury, šlo zřejmě o zbrojní dodávku z Íránu a určena byla šíitským povstalcům v Jemenu.

Zbraně byly schovány na malém plavidle, které plulo bez vlajky a na něž narazila americká hlídkovací loď. Bylo na něm asi 1500 útočných pušek, 200 raketometů a 21 kulometů.

Americká loď zabavila pouze náklad, posádku nechala odplout. Podle námořnictva jde o další incident dokládající íránskou podporu jemenským šíitům. V roce 2014 jejich oddíly obsadily Saná a pak postupovaly do dalších částí země. Loni v březnu se do bojů na straně jemenské vlády zapojila arabská koalice a šíity se podařilo vytlačit z oblastí na jihu. Saná je ale stále v jejich rukou.

Konflikt nepřežilo přes 6000 lidí a Jemen se kvůli němu dostal na pokraj humanitární katastrofy. Podle OSN by mělo 10. dubna začít platit příměří a v Kuvajtu pak 18. dubna mají začít mírové rozhovory.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner