Peking 26. dubna – Americká podnikatelka Sandy Phanová-Gillisová byla v Číně odsouzena ke 3,5 roku vězení za špionáž. O rozsudku nad Američankou, zatčenou čínskými úřady 20. března 2015, informovala dnes agentura AFP s odvoláním na organizaci pro lidská práva Dui Hua. Zakladatel organizace John Kamm uvedl, že Phanová-Gillisová si odpykala již více než polovinu trestu a podle čínských zákonů by mohla mít nyní nárok na podmínečné propuštění. Následně by mohla být vyhoštěna do USA.

Soud v jihočínské Čuangské autonomní oblasti Kuang-si vynesl verdikt nad Američankou v úterý. Podle agentury AFP bude další osud Phanové-Gillisové vyjasněn až po zveřejnění písemného rozsudku. Phanová-Gillisová je v současnosti držena ve vazebním centru, nikoli ve vězení, a proti verdiktu soudu se neplánuje odvolat, řekl John Kamm, šéf Nadace Dui Hua, která sídlí v San Francisku.

Phanová-Gillisová je z Houstonu, má vietnamské a americké občanství a čínské předky. Podle amerického tisku se živila poskytováním poradenských služeb americkým a čínským obchodníkům. Zatčena byla na hranicích Číny s Macaem, když jako členka obchodní delegace cestovala po Číně. Po zatčení řekla, že je v Číně zadržována z politických důvodů, a nikoli proto, že by spáchala nějaký zločin.

Loni v srpnu byla Phanová-Gillisová před čínským soudem obviněna ze špionáže a krádeže státního tajemství. Podle soudu předala jisté tajné informace třetí straně.

„(Phanová-Gillisová) si odpykala již více než polovinu trestu a má tak nárok na podmínečné propuštění, jakož i na podmínečné propuštění ze zdravotních důvodů, na zmírnění trestu a okamžitou deportaci,“ prohlásil Kamm. „Věřím, že se bude moci brzy zase vrátit ke své rodině,“ dodal.

Mluvčí amerického velvyslanectví v Pekingu dnes uvedla, že soud s Phanovou-Gillisovou probíhal za zavřenými dveřmi a nesměl se ho zúčastnit ani konzulární úředník. Ten si směl vyslechnout pouze veřejné vynesení rozsudku.

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva již dříve kritizoval jednání Číny v případu Phanové-Gillisové, která byla nejprve šest měsíců zadržována na utajovaném místě. Podle OSN nebyly v jejím případě dodrženy mezinárodní normy týkající se práva na spravedlivý proces.

Trest tři a půl roku vězení je nicméně v případě obvinění ze špionáže v Číně nízký, uvedla organizace Dui Hua. Obviněným může za špionáž hrozit i trest smrti.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner