Administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy bude napříště požadovat licence u všech osob, které prodávají střelné zbraně. Úřady budou častěji a důkladněji provádět kontroly původu zbraní, informoval v pondělí Bílý dům. Dnes Obama představí balík zamýšlených legislativních opatření na omezení násilné činnosti související s držením střelných zbraní.

Nové nařízení se týká všech prodejců zbraní, bez ohledu na to, zda zboží nabízejí v kamenných obchodech, na internetu, na veletrzích nebo bleších trzích.

Americká ministryně spravedlnosti Loretta Lynchová řekla, že nedokáže odhadnout, kolika prodejců zbraní nebo kupujících se nové směrnice Úřadu pro kontrolu alkoholu, tabáku, palných zbraní a výbušnin (ATF) budou týkat.

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) posílí o 50 procent počet pracovníků pověřených kontrolami a najme více než 230 nových vyšetřovatelů a dalšího personálu, řekla Lynchová.

Dalších 200 agentů a vyšetřovatelů má podle Obamových představ najmout také ATF. Toto lidé mají zabránit, aby zbraně skončily v nesprávných rukou. Má být rovněž rozšířen seznam lidí s duševními chorobami. Šéf Bílého domu požádá Kongres, aby na tyto účely uvolnil 500 milionů dolarů (téměř 12,5 miliardy korun).

Rozsah opatření je však omezený a pohybuje se v rámci stávajících zákonů, poznamenala agentura DPA.

Obama se pokoušel prosadit přísnější kontrolu zbraní už několikrát, naposledy po masakru v základní škole v Newtownu v roce 2012. Nikdy ale nezískal souhlas Kongresu ovládaného republikány, kteří považují právo na držení zbraně za nedotknutelné. Prezident rovněž čelí tvrdému odporu ze strany vlivné Národní asociace držitelů zbraní (NRA) a dalších početných stoupenců názoru, že přístup občanů ke zbraním by neměl být nijak omezován.

Právo držet a nosit zbraň umožňuje druhý dodatek americké ústavy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner