V Sýrii byl zabit druhý nejvyšší velitel Islámského státu (IS). Oznámila to dnes americká televize NBC s odvoláním na zdroje z Pentagonu. Terorista, který užívá několik jmen, byl údajně usmrcen při americkém leteckém útoku.

Agentura AFP velitele identifikovala jako Abdara Rahmána Kadúlího a potvrdila, že jde o druhou nejvýše postavenou osobu ve strukturách IS.

Americký ministr obrany Ashton Carter na tiskové konferenci ve Washingtonu označil usmrceného teroristu za Hadžiho Imáma a řekl, že muž vykonával funkci ministra financí IS. Podle AFP jde o bojovou přezdívku Kadúlího. Jeho smrt podle Cartera omezí schopnost IS organizovat bojové operace v Sýrii a Iráku a verbovat nové bojovníky.

Podle dostupných informací byl Kadúlí členem irácké odnože teroristické organizace Al-Káida a v roce 2012 se připojil k Islámskému státu v Iráku a Levantě (ISIL), dnešnímu IS. Loni v květnu za informace o jeho úkrytu Spojené státy vypsaly odměnu sedm milionů dolarů.

Teroristický pohlavár byl podle NBC zabit ve východosyrském městě Rakka, považovaném za centrum islamistů v zemi.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner