Loď amerického vojenského námořnictva dnes proplula v blízkosti sporného ostrova v Jihočínském moři a její manévr vyvolal hněv Číny. Peking označil americkou hlídku za nelegální a obvinil ji, že narušila mír a stabilitu v oblasti.

Torpédoborec William P. Lawrence, vybavený naváděnými střelami, proplul v dosahu 12 námořních mil od útesu Fiery Cross, který okupuje Čína. Uvedl to mluvčí amerického ministerstva obrany Bill Urban. „Podnikli jsme operaci uplatňující svobodu plavby, abychom zpochybnili přehnané námořní nároky Číny, Tchaj-wanu a Vietnamu, které se snaží omezovat práva na lodní dopravu v oblasti Jihočínského moře,“ dodal mluvčí Pentagonu Urban.

Peking si nárokuje téměř celé Jihočínské moře, skrz které vedou významné námořní trasy, a pod jehož dnem se pravděpodobně nacházejí velké zásoby ropy a zemního plynu. Územní nároky na některé části moře si však činí také Brunej, Malajsie, Filipíny, Tchaj-wan a Vietnam.

Čína uměle rozšiřuje ostrůvky a útesy v Jihočínském moři, buduje na nich majáky, přistávací dráhy pro letadla a další zařízení, která jsou využitelná i k vojenským účelům. Na útesu Fiery Cross vystavěla Čína mimo jiné 3000 metrů dlouhou ranvej.

Peking zase obviňuje Washington, že oblast militarizuje častými vojenskými hlídkami a cvičeními. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lu Kchang dnes prohlásil, že americká loď nezákonně vstoupila do čínských vod a byla sledována a varována. „Tato akce americké strany ohrozila svrchovanost Číny a její bezpečnostní zájmy, vystavila nebezpečí osazenstvo a zařízení útesu a narušila mír a stabilitu v regionu,“ řekl Lu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner