Další souboje v rámci nominačních stranických klání před americkými prezidentskými volbami pokračují dnes místního času (ve středu ráno SEČ) v táboře republikánů. Pětice uchazečů o republikánskou kandidaturu se utká při stranických volebních shromážděních v Nevadě, a to od 02:00 do 04:00 SEČ.

Dříve početné pole soupeřů se zúžilo po sobotním střetnutí v Jižní Karolíně, kde opět triumfoval realitní magnát Donald Trump. Na svém tažení za konečným vítězstvím v boji o nominaci má v podstatě už jen dva vážné soupeře, senátory Marca Rubia a Teda Cruze.

Vedení v průzkumech v jedenácti dalších amerických státech, které se budou rozhodovat během takzvaného volebního superúterý 1. března, dává ale Trumpovi naději, že to bude přece jen on, kdo získá celkovou republikánskou nominaci na prezidentský úřad

Rubio a Cruz se v sobotu s odstupem za Trumpem těsně seřadili na druhé a třetí místo. Rubio již dal najevo, že se snaží získat podporu voličů Jeba Bushe, který po neúspěchu v Jižní Karolíně svou kampaň ukončil.

Trump má tak jistých 61 delegátů, zatímco Cruz 11 a Rubio deset. Nutných k nominaci jich je v republikánském táboře 1237. Nominaci straničtí delegáti oficiálně potvrzují na celonárodním sjezdu strany, po němž už začíná ostrý předvolební boj o prezidentský úřad.

V Nevadě se již v sobotu uskutečnilo klání demokratů, ve kterém si upevnila svou pozici Hillary Clintonová. Ta porazila svého úhlavního soka Bernieho Sanderse, s nímž už zůstala v táboře demokratů sama.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner