V americkém Kongresu stále nepanuje shoda o financování vládních úřadů, jejichž rozpočtové zdroje zajišťuje zákon platný jen do 8. prosince. Podle agentury Reuters se na výši potřebných financí nemohou dohodnout republikáni s demokraty, jejichž hlasy jsou zapotřebí. Je údajně zřejmé, že bude následovat pouhé provizorium.

Pokud by do 8. prosince, tedy do pátku příštího týdne, nebyl vládní rozpočet zvýšen, ocitnou se bez prostředků nejen ministerstva a vládní úřady, ale i americká muzea, národní památníky a rezervace. Sněmovna reprezentantů má proto během příštího týdne přijít s kompromisním návrhem, který by odvrátil platební neschopnost aspoň do Vánoc.

Vláda ke svému fungování potřebuje zdroje ze státní pokladny, které by v optimálním případě zajistil zákon o financování platný až do konce nynějšího rozpočtového období, tedy do října 2018. To se ale podle Reuters zdá být v této chvíli nemožné. Bezprostřední výpadek peněz má zajistit chystané provizorium platné do 22. prosince, které by pak mělo nahradit další provizorium platné do konce ledna. Do té doby prý může být dohoda na stole.

Další komplikací je ale plán demokratů, kteří chtějí svůj souhlas s financováním vlády Donalda Trumpa podmínit „přílepkem“, jenž by aspoň částečně řešil kontroverzní téma migrace. Zákon připravovaný demokratickými poslanci by zajistil právní ochranu osob bez platných dokumentů, které do USA přicestovaly jako děti. Těmto lidem, kterých je v USA podle odhadu 800.000, Trump opakovaně pohrozil deportací.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner