Konvoj americké a britské armády opustil Českou republiku. Poslední, sedmá část konvoje překročila přechod do Polska v Náchodě po 15:00. Vojáci jeli přes ČR od soboty. První část konvoje opustila Česko dnes před 11:00. Konvoj čítající 125 vozidel a 550 lidí se přes Česko přesouval z Německa do Polska, kde by vojáci měli působit v rámci snahy NATO o posílení svých východních členů. Noc na dnešek vojáci strávili v kasárnách ve Staré Boleslavi u Prahy.

První část konvoje vyjela ze staroboleslavských kasáren dnes v 07:00. K Náchodu se vydala po dálnici D10 a dále po dálnici D11 směrem na Hradec Králové. Po objetí Hradce králové kolona zamířila na Jaroměř a Náchod.

Na vojáky a jejich techniku podobně jako při minulých přejezdech čekaly hloučky lidí na mostech a podél cest, desítky lidí je vítaly také před areálem boleslavských kasáren. Například v Jaroměři vojáky pozdravili příznivci Američanů se dvěma historickými vojenskými džípy. V Náchodě a na samotném hraničním přechodu se na konvoj přišly podívat stovky lidí.

Přejezd konvoje přes náchodský hraniční přechod téměř žádné zdržení dopravy nezpůsobil. Obrněnce a další vozy kolony si od české vojenské policie plynule přebrali jejich polští kolegové. Řidiči ostatních vozidel po tuto dobu čekali několik minut, žádné velké kolony se netvořily.

Jádro konvoje tvořili američtí dragouni z 2. jízdního pluku (2. Cavalry Regiment), jeho součástí byla i padesátka Britů. Spojenečtí vojáci s sebou vezli desítky obrněnců Stryker, vozy Hummer nebo britské Šakaly.

Českem za poslední dva roky projely tři podobné konvoje. Pozornost vyvolal především první z nich. I když se proti němu ozvala spousta hlasů odpůrců NATO, americké vojáky nakonec během cesty i na jednotlivých zastávkách vítaly tisíce lidí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner