Islámský stát je v některých ohledech hrozivějším soupeřem, než byla teroristická síť Al-Káida, je přesvědčen bývalý americký ministr vnitřní bezpečnosti Michael Chertoff. Řekl to na dnešní přednášce v Cevro institutu v Praze. Sílu podle něj Islámskému státu dává území, které ovládá, nebo množství zahraničních bojovníků z Evropy i dalších zemí, kteří za něj bojují

Ovládnutí částí Iráku a Sýrie usnadňuje podle Chertoffa Islámskému státu výcvik, získávání finančních prostředků i bojovníků a potenciálních teroristů. „Nemusí posílat cizince do Evropy nebo Spojených států, mohou zpátky vyslat občany těchto zemí, kteří odešli bojovat. A samozřejmě bránit v návratu vlastním občanům je mnohem těžší, než když jde o cizince, který chce vstoupit do země,“ řekl mimo jiné Chertoff.

Podotkl také, že v náboru takových bojovníků a potenciálních džihádistů Islámský stát daleko lépe než Al-Káida využívá sociální média, skrze která se mu daří oslovovat řadu zejména mladých lidí.

Chertoff vidí několik cest, jak Islámský stát porazit. „Bude nutná vojenská akce, která bude mnohem efektivnější než ty dosavadní,“ poznamenal mimo jiné. Vedle zmenšení území, na němž organizace operuje, by se bývalý americký ministr zaměřil na lepší monitoring zahraničních bojovníků, ale i těch, kteří v Evropě nebo Spojených státech verbují nové stoupence Islámského státu.

Dvaašedesátiletý Chertoff byl ministrem vnitřní bezpečnosti ve vládě George Bushe v letech 2005 až 2009.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner