Ministr zahraničí USA Joh Kerry dnes přijel na neohlášenou návštěvu Afghánistánu. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Kerry se tam hodlá sejít s prezidentem Ašrafem Gháním a podle prohlášení, jež vydalo ministerstvo, chce vyjádřit podporu vládě národní jednoty.

Kerry se má sejít rovněž s výkonným premiérem Abdulláhem Abdulláhem, který byl Ghaního soupeřem v prezidentských volbách a nakonec se s ním dohodl na vládě národní jednoty.

Kerry přijíždí z Iráku, kde byl rovněž na neohlášené návštěvě. Agentura AP připomíná, že ministr objíždí země, v nichž Spojené státy roky působily ve snaze zavést tam stabilní demokracii, ale nepodařilo se jim to ani v jedné z nich.

V Afghánistánu nadále bojuje radikální hnutí Taliban, zatímco Irák má potíže s teroristickou organizací Islámský stát (IS), který zabral sever jeho území. Vlády v obou zemích ohrožuje sektářská i osobní rivalita a v obou panuje bezpečnostní vakuum.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner