Do Iráku dnes dorazil na neohlášenou návštěvu americký ministr obrany Ashton Carter, který s tamními politiky jednal o boji proti radikálům z takzvaného Islámského státu (IS). Prezident Barack Obama tento týden řekl, že Cartera pověřil, aby přímo na Blízkém východě zajistil větší aktivitu armád zastoupených v koalici bojující proti IS.

Carter se sešel s iráckým premiérem Hajdarem Abádím a ministrem obrany Chálidem Ubajdím. V rozhovoru o tom, jak zlepšit postup proti IS, se podle Abádího úřadu hovořilo o pomoci v oblasti vyzbrojení a výcviku iráckých jednotek.

Carter začátkem prosince oznámil, že Spojené státy do Iráku vysílají 200 specialistů, kteří mají Bagdádu a Kurdům pomoci zvýšit tlak na IS. Speciální jednotka by podle šéfa Pentagonu měla být časem schopna provádět přepady, osvobozovat rukojmí, získávat zpravodajské informace a zmocňovat se vůdců IS.

Spojené státy jsou také připraveny nasadit další poradce a útočné vrtulníky na pomoc irácké armádě v boji s IS o město Ramádí. Hnutí Islámský stát toto centrum provincie Anbár dobyl v květnu, což byl jeden z největších neúspěchů irácké armády, která se chce probojovat až na sever do Mosulu.

Američané mají nyní v Iráku asi 3500 vojáků, kteří působí jako instruktoři a také jako poradci.

Mluvčí mezinárodní kolice bojující v Iráku Steve Warren řekl, že pokud Abádí požádá o útočné vrtulníky Apache, „budou k dispozici ve velmi krátké době“.

Irácká armáda nasadila k bojům o Ramádí 10.000 vojáků, američtí představitelé ale vyjádřili zklamání nad tím, že se vojsku nedaří město obsadit. Abádí podle znalců také čelí tlaku iráckých šíitů neprohlubovat spolupráci s USA a nezapojovat do bojů další americké vojáky.

Carter do Iráku přicestoval z Turecka, kde v úterý navštívil leteckou základnu, odkud startují letadla mezinárodní koalice k útokům proti IS v Sýrii. Naléhal na členy koalice, aby tlak na IS znásobili.

„Přáli bychom si, aby země Perského zálivu dělaly víc. Některé z nich by se mohly velmi významně zasadit o to, aby sunnitské komunity vystavené vládě IS dělaly v boji proti této skupině víc,“ řekl. Tyto země mají podle něj možnost zmobilizovat komunitu syrských Arabů do boje proti IS v jeho hlavním sídle, jímž je syrská provincie Rakka, a mohou také podpořit sunnity v sousedním Iráku.

Saúdská Arábie tento týden oznámila vznik islámské koalice, která bude bojovat proti terorismu. Jsou v ní asijské, africké a některé blízkovýchodní země, nikoli však Írán, Irák či Sýrie.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner