Severní Korea se musí zavázat k okamžité likvidací zbraní hromadného ničení, které má ve svém arzenálu. Uvedl to dnes nový americký ministr zahraničí Mike Pompeo během projevu při uvedení do úřadu. Výsledek současných snah o denuklearizaci Korejského poloostrova, o které minulý týden jednali vůdci obou Korejí, je podle Pompea nejistý.

„Chceme dosáhnout trvalé, ověřitelné a nezvratné likvidace severokorejského programu zbraní hromadného ničení a učinit tak bezodkladně,“ prohlásil podle agentury Reuters Pompeo během ceremoniálu v sídle úřadu, kde byl přítomen i prezident Donald Trump.

Vůdce KLDR Kim Čong-un a jihokorejský prezident Mun Če-in se během jednání v demilitarizované zóně u hranic dohodli na množství vstřícných kroků, mezi nimiž byl i závazek společně pracovat na úplném odstranění jaderných zbraní z poloostrova. Pompeo dnes prohlásil, že tato snaha je v „počáteční fázi“ a co přinese, není známo.

Trump by se měl v horizontu měsíce sejít s Kimem na dosud nespecifikovaném místě. Jaderné zbraně KLDR jsou přitom očekávaným zásadním tématem schůzky.raket

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner