Pchjongjang/Washington 15. června (ČTK) – Americký student propuštěný Severní Koreou po téměř roce a půl za mřížemi utrpěl „těžké neurologické poranění“. Řekli to dnes lékaři z ohijské nemocnice, kteří provedli první podrobnou prohlídku mladíka po příletu do vlasti, kam jej američtí diplomaté dopravili v kómatu. Severní Korea dnes v první oficiální reakci uvedla, že Američana propustila z humanitárních důvodů.

Warmbier se v úterý vrátil do Spojených států, kde byl hospitalizován. Severokorejští představitelé podle listu The Washington Post americkým diplomatům řekli, že Warmbier onemocněl botulismem, což je závažná paralyzující nemoc způsobená intoxikací, která může zapříčinit smrt. Když mu prý byla podána uspávací pilulka, upadl do kómatu, z něhož se dosud neprobral.

Mluvčí univerzitní nemocnice v Cincinnati dnes médiím řekla, že stav dvaadvacetiletého studenta způsobila zmíněná neurologická újma a že v současnosti je stabilizován, žádné bližší podrobnosti však nesdělila.

Studentův otec Fred Warmbier dnes prohlásil, že pro zacházení Severokorejců s jeho synem není žádná omluva. „Jsou brutální. Nelze v tom hledat žádný smysl…V případě mého synna Otta překročili hranici,“ řekl v rozhovoru s televizí Fox News, během něhož popsal, jak o svém synovi během jeho zadržování dostávali protichůdné informace.

O den dříve prohlásil, že jeho syn byl v severokorejské věznici „terorizován a týrán“. Ve vězení strávil 17 měsíců, z čehož byl prý více než rok v kómatu.

První oficiální zprávu z KLDR o Warmbierově propuštění dnes přinesla severokorejská tisková agentura KCNA. Studentův zdravotní stav blíže nespecifikovala a neuvedla ani, jakým způsobem bylo se Spojenými státy propuštění Warmbiera dojednáno.

„Warmbier, který si odpykával trest těžkých prací, byl poslán domů 13. června 2017 z humanitárních důvodů na základě soudního rozhodnutí z téhož dne,“ napsala agentura KCNA v krátké zprávě.

Warmbier byl zadržen loni v lednu kvůli pokusu ukrást plakát s politickou tématikou z hotelu v Pchjongjangu. O dva měsíce později dostal trest 15 let těžkých prací za protistátní činnost.

Deník The New York Times s odvoláním na vysokého amerického představitele napsal, že Washington nedávno obdržel tajné zprávy, že Warmbier byl ve vězení opakovaně bit.

Podle jiného nejmenovaného amerického činitele předcházela Warmbierovu propuštění cesta zvláštního vyslance amerického ministerstva zahraničí pro KLDR Josepha Yuna, který navštívil Pchjongjang a požadoval Warmbierovo propuštění z humanitárních důvodů. Tato cesta byla završením tajných diplomatických kontaktů na toto téma mezi oběma zeměmi, dodal činitel.

Warmbier byl propuštěn ve stejný den, kdy do Severní Koreje přiletěl bývalý špičkový americký basketbalista Dennis Rodman. Ten KLDR navštívil v minulosti již několikrát a několikrát se také sešel se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem, který je údajně velkým basketbalovým fanouškem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner