Senátor a republikánský prezidentský kandidát Marco Rubio si pořídil zbraň, kterou vlastní i většina jeho konkurentů v blížících se primárkách. Svůj krok zdůvodnil jeden z očekávaných favoritů na stranickou prezidentskou nominaci tím, že chce svou rodinu ochránit před takzvaným Islámským státem. Prohlásil to v rozhovoru s televizní stanicí CBS.

„Popravdě, kdyby nás či naše okolí chtěli ISIS kdykoli navštívit, poslední možností obrany mé rodiny před ISIS je moje schopnost ji ochránit,“ prohlásil Rubio s tím, že koupí zbraně naplnil své právo bránit sebe a rodinu. Použil přitom jednu ze zkratek, kterou je označována organizace Islámský stát.

Volný přístup ke zbraním se stejně jako terorismus stal jedním ze zásadních témat americké prezidentské kampaně. Nikdo z početné skupiny republikánských kandidátů nepodpořil nedávný výnos prezidenta Baracka Obamy zavádějící povinné prověrky minulosti zájemců o koupi zbraně či licence pro prodejce.

Obama se terčem republikánské kritiky stal i kvůli svému údajně nedůraznému postupu vůči zmíněné teroristické organizaci. Rubio nyní obě témata spojil.

Floridský senátor je podle některých analytiků favoritem primárek, ačkoli výrazně ztrácí na lídra průzkumů Donalda Trumpa. Pomoci mu podle nich může schopnost zabodovat u méně konzervativních a středových voličů, pro něž je vyhraněný přístup Trumpa či dalšího z možných favoritů, texaského senátora Teda Cruze, nepřijatelný.

Podle statistiky britského listu The Daily Telegraph vlastní střelnou zbraň devět z 11 současných uchazečů o Bílý dům. Jedinými politiky, kteří pistoli či pušku doma nemají, jsou bývalý guvernér Floridy Jeb Bush a současný guvernér New Jersey Chris Christie.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner