Americký federální soud dnes pozastavil výkon trestů smrti ve státě Ohio, jehož úřady chtěly k popravám používat novou kombinaci smrtících látek. Soud rozhodl o odložení tří nejbližších poprav, z nichž jedna byla plánována již na únor. Informovala o tom agentura AP.

Soud označil jednu ze tří látek, jejichž kombinaci hodlaly věznice v Ohiu nasadit do injekcí, za nevhodnou, neboť by mohla odsouzencům „vážně ublížit“. Problémem byl konkrétně preparát midazolam, který se při popravách používá jako uspávací prostředek, avšak podle obhájců řady odsouzenců neúčinkuje dostatečně a trestanci mohou v průběhu popravy zbytečně trpět.

Soudce Michael Merz se přiklonil na stranu obhajoby tří vězňů z cel smrti a nařídil popravy zastavit do doby, než se najde „dostatečně dostupná alternativa“ provedení popravy. Tou by mohlo podle obhájců být třeba použití anestetika pentobarbitalu.

Poprava prvního z vězňů byla naplánována na 15. února, tedy více než tři roky po dosud posledním vykonaném trestu smrti, jímž byl v lednu 2014 usmrcen odsouzenec Dennis McGuire. Poté, co během své téměř půl hodiny trvající popravy podle obhajoby zjevně trpěl, rozhodly ohijské úřady pozastavit popravy až do nalezení nové kombinace smrtících látek. Jednou z těch, které byly vpraveny do McGuireova těla, byl rovněž midazolam.

Opakováním problémů chtěly ohijské věznice předejít jeho zkombinováním se dvěma jinými látkami, což však nyní soud zarazil.

Některé americké státy se v posledních letech potýkají s nedostatkem preparátů k popravám, protože řada zvláště evropských farmaceutických firem nechce své výrobky k těmto účelům poskytovat.

Použití midazolamu přitom nedávno schválil americký nejvyšší soud ve sporu, který vedly s obhájci odsouzených zločinců úřady státu Oklahoma. Podle AP se dá očekávat, že se proti dnešnímu verdiktu Ohio odvolá.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner