Americký viceprezident Joe Biden dnes promluví k poslancům ukrajinského parlamentu. Očekává se, že bude hovořit o ruské anexi Krymu a o restrukturalizaci ukrajinského dluhu. Již v pondělí americký host před novináři zdůraznil, že pro Ukrajinu je naprosto klíčové vykořenit korupci a čeká ji také spousta tvrdé práce na reformách.

„To, co se stane příští rok, nejspíše rozhodne o osudu země na celé generace,“ řekl Biden po pondělním jednání s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem. Ujistil také, že „Spojené státy stojí po boku ukrajinského lidu čelícího pokračující ruské agresi“ ve východoukrajinském Donbasu, kde si konflikt se separatisty vyžádal přes 8000 mrtvých.

Moskva jakékoli zapojení do ukrajinského konfliktu na straně separatistů popírá.

Americký viceprezident při své páté návštěvě Kyjeva ohlásil další americkou pomoc ve výši téměř 190 milionů dolarů (asi 4,75 miliardy Kč). Tím podle Bidenových slov přímá americká podpora od změny ukrajinské vlády dosáhla 760 milionů dolarů (asi 19 miliard Kč).

Kyjev se snaží ukázat, že prosazuje reformy a bojuje s hluboce zakořeněnou korupcí. Výměnou za to má během čtyř let získat od mezinárodních věřitelů zahrnujících Mezinárodní měnový fond či Evropskou unii celkem 40 miliard dolarů (bezmála bilion Kč).

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner