Washington 25. dubna (ČTK) – Americké ministerstvo zahraničí v pondělí po vlně silné kritiky odstranilo text na svém blogu, který propagoval floridské letovisko prezidenta Donalda Trumpa. Podle článku, který zároveň po světě šířila americká velvyslanectví, je floridský klub Mar-a-Lago místem, kde se hlava státu setkává se zahraničními hosty. Letovisko je přitom součástí Trumpova obchodního impéria.

Kritici poukazovali na to, že prezident po svém zvolení zvýšil roční poplatek za členství v klubu Mar-a-Lago dvojnásobně na 200.000 dolarů (pět milionů korun). Po zvolení letovisko navštívil sedmkrát, a pokaždé bylo v tamní restauraci nabito.

Ministerstvo zahraničí se bránilo tvrzením, že chtělo veřejnost informovat o místě prezidentových politických jednání. Lituje, že došlo k „chybným výkladům“.

Podle Normana Eisena, etického experta bývalé vlády Baracka Obamy, nejde o první podobný případ. „Nápad zneužívat vládní úřad k privátnímu obohacení metastázuje. Musí se s tím přestat,“ prohlásil Eisen. Připomněl, že Trumpova poradkyně Kellyanne Conwayová propagovala soukromý byznys prezidentovy dcery Ivanky.

Podle americké ústavy nesmí prezident USA přijímat zahraniční dary ani platby bez souhlasu Kongresu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner