První část konvoje amerických vojáků dnes v 7:00 po dvou nocích strávených v kasárnách ve Vyškově vyrazila k polským hranicím, odjíždět z kasáren budou v několika fázích během dopoledne. ČTK to řekla mluvčí vyškovského vojenského areálu Monika Nováková.

Další část konvoje strávila víkend v Přáslavicích v Olomouckém kraji, odkud se dopoledne rovněž vydá na cestu. Celkem má konvoj projíždějící Českem na cvičení do Pobaltí asi 420 vojáků a 225 kusů vojenské techniky. Poslední američtí vojáci by měli přechod Věřňovice překročit zhruba v 15:30.

Konvoj do Česka dorazil v pátek. Noc na sobotu strávili vojáci v ruzyňských kasárnách. Poté se v několika fázích přesouvali do Vyškova a menší část pak ještě do Přáslavic.

Do Vyškova přijel vojáky v sobotu pozdravit premiér Sobotka, který zdůraznil, že je potřeba prohloubit spolupráci spojenců. „Je nutné si uvědomit, že se zhoršila bezpečnostní situace ve světě. Máme konflikty v blízkosti Evropské unie, ať už je to zamrzlý konflikt na Ukrajině, válka v Sýrii, střety v Libyi nebo nebezpečí terorismu,“ řekl novinářům Sobotka.

V neděli vojáci ve Vyškově absolvovali spolu s českými kolegy simulační cvičení, ve kterém si mohli vyzkoušet trenažér bojových vozidel české armády. Odpoledne se asi 2000 lidí zúčastnilo Dne otevřených dveří s ukázkou vojenské techniky.

Loni Českem projížděly dva podobné konvoje americké armády. Velkou pozornost vzbudil především první z nich. Ozvala se mnoho kritických hlasů, nakonec ale vojáky vítaly tisíce příznivců.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner