Dvojice amerických astronautů nainstalovala na americkém segmentu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) nový multifunkční spojovací uzel. Podle oznámení amerického Národního ústavu pro letectví a vesmír (NASA) práce trvala šest hodin. Zařízení v červenci k ISS dopravila nákladní kosmická loď společnosti SpaceX.

Zatímco Jeffrey Williams se vydal do otevřeného kosmu už počtvrté, pro jeho kolegyni Kate Rubinsovou to byla premiéra. K novému uzlu budou přistávat americké komerční lodě s lidskou posádkou. Modul na místo určení přesunulo z nákladového prostoru ISS automatické manipulační rameno Canadarm. Díky nově instalovanému zařízení budou moci u ISS komerční lodě parkovat automaticky, bez pomoci výsuvného ramene ze stanice.

Pilotovanou loď vyslaly Spojené státy do vesmíru naposledy v roce 2011, kdy NASA ukončila využívání raketoplánů. Od těch dob zajišťuje dopravu posádek k ISS Rusko svými Sojuzy.

První americký pilotovaný projekt se chystá na příští rok, kdy má odstartovat z Mysu Canaveral loď Dragon společnosti SpaceX. Další rok se očekává první start lodi Starliner společnosti Boeing s dvěma členy posádky.

Osmapadesátiletý Williams se sedmatřicetiletou Rubinsovou se měli podle původního plánu věnovat i některým údržbovým úkonům, ale NASA od toho upustila, protože Williams měl problémy se sluchátkem ve své helmě, takže na konci vycházky nakrátko neslyšel pokyny z řídícího centra.

Znovu a ve stejném složení by měli oba vyjít z ISS 1. září. Jejich úkolem bude odmontovat solární ochlazovací panel, který se už nevyužívá. Dále pak budou instalovat na vnější rám stanice televizní kameru s vysokým rozlišením. Rubinsová je 12. ženou, která se dostala do otevřeného kosmu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner