Washington 3. srpna (ČTK) – Dvojice amerických senátorů připravuje zákon, který by měl sloužit k ochraně pozice zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera zabývajícího se kauzou údajné součinnosti Ruska a volebního týmu prezidenta Donalda Trumpa. Jejich návrh má zaručit, aby byl Mueller i kterýkoli další vyšetřovatel v budoucnu nezávislejší na prezidentově vůli, informovala dnes agentura AP. Trump dal několikrát najevo, že mu Mueller od svého jmenování leží v žaludku a že by jej rád odvolal.

Členové senátního právního výboru, republikán Tom Tillis a demokrat Chris Coons, ve svém návrhu počítají s tím, že jakýkoli zvláštní vyšetřovatel jmenovaný ministerstvem spravedlnosti se bude moci proti případnému odvolání ze strany prezidenta bránit u soudu, který by měl zasednout neprodleně.

„Je stěžejní, aby měli zvláštní vyšetřovatelé nezávislost a zdroje, které potřebují k vedení vyšetřování,“ uvedl podle AP Tillis v prohlášení.

Mueller byl ministerstvem jmenován v květnu krátce poté, co Trump náhle propustil šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho. Poté dal dohromady tým profesionálů, kteří podrobně zkoumají možné napojení Rusů na Trumpovu kampaň. Zatímco prezident je k němu velmi kritický a v médiích se čas od času objevují spekulace o jeho chystaném odvolání, mezi poslanci Kongresu má Mueller značný respekt a podporu.

„Zajistit, aby nemohl být zvláštní vyšetřovatel nemístně odstraněn, je základní podmínkou integrity jeho vyšetřování,“ prohlásil Coons.

Není jasné, jak velkou podporu získá návrh v obou komorách Kongresu ani jak se k němu v případě schválení postaví Trump.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner