Ředitelé poboček Amnesty International (AI) v Česku, Polsku, Maďarsku a na Slovensku společně vyzvali předsedy vlád zemí visegrádské čtyřky, aby se na pondělním mimořádném summitu v Praze zavázali přijmout více uprchlíků, jasně odsoudili násilí a neuchylovali se k rétorice, která zhoršuje už tak napjatou situaci ve společnosti. Dopis adresovaný českému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) jako hostiteli schůzky dnes zaslali ČTK. Také Agentura OSN pro uprchlíky (UHNCR) před summitem apelovala na středoevropské lídry, aby projevili větší solidaritu s běženci.

Zástupci Amnesty International, která sleduje dodržování lidských práv ve světě, jsou znepokojeni současným postojem vlád čtyř středoevropských států k uprchlické krizi. Někteří politici zemí V4 podle této organizace přispívají k vytváření atmosféry strachu a nesnášenlivosti vůči migrantům. Za takový „útok z nenávisti“ označili sobotní útok neznámých pachatelů na sociální centrum Klinika v Praze.

Také Agentura OSN pro uprchlíky v dnešním prohlášení vyzvala politické špičky zemí V4, aby projevila vůči běžencům více pochopení. „Přestože UNHCR zcela chápe obavy z vývoje v Evropě, které občas převládají ve veřejném mínění, je důležité dát relokačním i přesídlovacím plánům šanci, aby začaly fungovat,“ uvedla agentura.

Představitelé AI požádali Sobotku, aby se během summitu zasadil o to, aby země visegrádské skupiny přijaly více uprchlíků. Měl by také apelovat na ostatní politiky V4, aby o současné situaci informovali pravdivě a nepodporovali šíření strachu a xenofobie ve společnosti. V té souvislosti kritizovali postoj prezidenta Miloše Zemana, který podle AI svými výroky na adresu běženců „rozjitřenou a nestabilní situaci neadekvátně a nepřijatelně zhoršuje“. „K atmosféře strachu přispívá také ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který mimo jiné hovoří o uprchlících a migrantech jako o bezpečnostním riziku,“ tvrdí AI.

Mimořádný summit zemí visegrádské skupiny v Praze se má zabývat hlavně migrací a spoluprací zemí V4 se zeměmi Balkánu. Schůzky se zúčastní také makedonský prezident Ďorge Ivanov a bulharský premiér Bojko Borisov. Politici budou jednat mimo jiné o lepší ochraně Schengenu nebo o vytvoření záložní hraniční linie na úrovni Bulharska a Makedonie.

Zástupci Amnesty International v závěru dopisu připomněli, že to není tak dávno, kdy řada českých občanů stejně jako obyvatel ostatních zemí visegrádské čtyřky emigrovala před represivním režimem a pomoc v okolních zemích našla. „Naše kapacity i zkušenosti nám umožňují pomoci výrazně více,“ uvedla organizace v závěru dopisu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner