Íránské úřady chtějí co nejrychleji zastavit protesty, které začaly v mnoha městech minulý týden. Podle představitele citovaného agenturou Reuters demonstrace škodí vládnoucímu duchovenstvu, ale nejvíc poškozují pragmatického prezidenta Hasana Rúháního.

Právě on je spojován s ekonomickou politikou, na jejíž chyby Íránci poukazují. „Rúhání a jeho vláda budou oslabeni, protože se při protestech kritizuje jejich hospodářská politika. Prezident bude poškozen a moc (duchovního vůdce ajatolláha Alího) Chameneího se posílí,“ řekl analytik Hamíd Farahvaší.

Protesty začaly jako kritika špatných ekonomických poměrů, i když Írán podepsal v roce 2015 dohodu o jaderném programu, která měla ekonomiku zlepšit. Účastníci poukazují na nezaměstnanost blížící se 30 procentům, chtějí vyšší mzdy a trestání korupce. Provolávali hesla kritizující duchovenstvo i prezidenta, ničili banky, mešity a policejní auta.

„Policie se zatím nesnažila protestům bránit, ale to se změní, jestliže Chameneí vyzve k ukončení demonstrací a lidé ho neposlechnou,“ řekl agentuře Reuters zástupce íránských reformních kruhů. Podle amerických zdrojů není pravděpodobné, že se podaří svrhnout vládnoucí kleriky, kteří kontrolují armádu i policii a bez zábran toho využívají.

Rúhání, zvolený poprvé v roce 2013, je ohroženější. Je považován za pragmatika, který si nerozumí s konzervativci a navíc prohlásil, že Íránci mají právo kritizovat vedení státu. Na něm ale leží odpovědnost za vysoké ceny a za netrestanou korupci. „Politici si uvědomují, že roste nespokojenost a že lidé ztrácejí důvěru ve vládnoucí systém,“ sdělil agentuře Reuters její nejmenovaný íránský zdroj.

V USA rostou obavy, že protesty povedou ke zničení umírněné politiky Rúháního a k tvrdé odpovědi duchovenstva. „Rúháního sliby o zlepšení ekonomiky se neplní, prezident ztrácí podporu veřejnosti a v očích Chameneího je nahraditelný. Ponese důsledky protestů, i když ne hned,“ řekl americký představitel.

Podle Reuters Rúhání ustoupil od plánovaného navýšení cen benzinu a slíbil vytvoření pracovních míst. Na to ale bude muset vyčlenit peníze. Pokud se pokusí reagovat na korupční obvinění, narazí na zájmy svých oponentů.

Tato situace a také rozpolcenost v íránském vedení přivedla některé prezidentovy stoupence k názoru, že k rozpoutání současné krize mohly přispět konzervativní kruhy. „Byl to puč proti Rúhánímu a jeho snažení. Cílem je poškodit ho,“ soudí analytik Saíd Lejláz.

Jeden představitel z Teheránu řekl, že bez ohledu na to, kdo krizi vyvolal, protesty íránské vedení sjednotily. „Nepokoje si přisvojili naši nepřátelé a všichni (v Teheránu) se nyní sjednotili, aby chránili islámskou republiku,“ řekl tento zdroj.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner