Visegrádská čtyřka (V4) byla pod vedením Česka úspěšná, ale kvůli migraci se v Evropě dostala do obtížné pozice, soudí analytik Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Vít Dostál. Roztržky se západními partnery podle něj zastínily dobrou práci, kterou Polsko, Česko, Maďarsko a Slovensko dělají pro EU i celý region.

Praha držela předsednictví regionálního sdružení Česka, Maďarska, Polska a Slovenska v uplynulých 12 měsících. Ve středu na posledním summitu v rámci českého předsednictví premiéři ve shodě mluvili o tom, že visegrádská skupina si vydobyla silnou pozici a zaznamenala řadů úspěchů.

Podle Dostála středoevropská čtveřice získala pozornost především díky společnému postoji k migrační krizi. Rázný odpor vůči návrhu na rozdělení statisíců běženců mezi členské státy EU podle kvót, jak to chtělo například Německo, sice přinesl ovoce, ale v budoucnu by mohl i uškodit.

„V otázce migrace byla V4 úspěšná, a proto si vysloužila obraz trouble-makera,“ upozornil Dostál na důsledek středoevropského tažení proti kvótám. Halasným odporem vůči rozdělovacímu mechanismu Visegrád podle Dostála zkreslil pro své partnery smysl svého fungování.

„Určitě to image V4 do budoucna poškodilo, protože je v západní Evropě vnímána téměř výhradně prizmatem uprchlické krize,“ řekl. „Silácké výroky namířené proti západním partnerům, jež mají nahnat aktuální politické body, zastírají dobrou práci pro region i EU v mnoha dalších oblastech,“ dodal.

Fakt, že se V4 věnuje i jiným tématům, podle Dostála dokládá středeční společné prohlášení premiérů. Bohuslav Sobotka, Robert Fico, Beata Szydlová a Viktor Orbán v něm vyjádřili podporu setrvání Británie v EU, vyslovili se také pro strategické partnerství mezi EU a NATO a vyzvali k mírovému řešení konfliktu na Ukrajině. V ekonomice oznámili společný postup při řešení špatné situace na trhu s vepřovým masem a mléčnými výrobky a také jednání o příštím unijním rozpočtu.

Právě při diskusích o víceletém finančním rámci se podle Dostála může projevit pověst potížistů, kterou si V4 vysloužila. „Západoevropští politici budou muset vysvětlovat smysl dalších transferů směrem na východ. A nebude to pro ně lehké, takže se jim do toho nebude chtít,“ míní.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner