Moskva 18. května – Zahraniční výbor dolní komory ruského parlamentu dnes na uzavřené schůzi schválil kandidaturu Anatolije Antonova na post velvyslance Ruska v USA. Antonov, který je na sankčním seznamu Evropské unie a je považován za stoupence tvrdé linie vůči Západu, má ve Washingtonu nahradit Sergeje Kisljaka, který se v závěru své devítileté mise ocitl uprostřed skandálu kolem údajného vlivu Ruska na loňské americké prezidentské volby.

Antonov byl od roku 2011 pět let zástupcem ruského ministra obrany odpovědným za politické otázky. Loni byl převeden na ministerstvo zahraničí, kde dosud působí rovněž jako náměstek ministra.

K Antonovově kandidatuře na velvyslanecký post se má ještě vyslovit horní parlamentní komora a poslední slovo bude mít prezident Vladimir Putin. Do hlavního města USA by podle ruských médií mohl Antonov odcestovat už v červenci.

Antonov vedl ruskou delegaci při jednáních s USA, která vyústila v podpis nové dohody START o omezení strategických útočných zbraní v Praze v dubnu 2010. Na sankčním seznamu EU se ocitl za podíl na akcích ruské armády na Ukrajině v roce 2014.

Kisljaka, jehož působení v čele ruské mise ve Washingtonu údajně Moskva hodnotí velmi vysoko, chce Rusko navrhnout do funkce šéfa nově vytvářeného úřadu OSN pro boj proti terorismu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner