Berlín 26. listopadu (ČTK) – Pokračování velké koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) není podle německého ministra zahraničí Sigmara Gabriela ani po vývoji posledních dní samozřejmostí. Bývalý předseda SPD to dnes řekl v rozhovoru poskytnutém listu Die Zeit. Sociální demokraté po krachu jednání CDU/CSU, svobodných demokratů (FDP) a Zelených vyjádřili ochotu jednat o řešení nastalé politické krize. Řada předních členů levicové strany ale avizovala, že rozhovory o případné koalici nebudou jednoduché a jejich konec je otevřený.

Nikdo podle Gabriela nyní nemůže čekat, že sociální demokracie po krachu jednání o takzvané jamajské koalici CDU/CSU, FDP a Zelených řekne: „Super, čekali jsme jen na to, abychom mohli pokračovat ve velké koalici.“ SPD v reakci na rekordně nízký zisk v zářijových volbách oznámila odchod do opozice. Podle Gabriela má ale strana v nastalé situaci důležitý úkol postarat se o to, „že v Německu bude stabilní vláda“. Jestli to ale bude vláda velké koalice, to není zdaleka jasné, řekl Gabriel listu Die Zeit.

Stejně jako kancléřka Angela Merkelová v sobotu se i Gabriel dnes vyjádřil proti předčasným volbám. „Všichni jsou zajedno, že není zrovna dobrý nápad říct německému lidu: ‚Naše představa o demokracii je taková, že budete teď volit tak dlouho, než bude výsledek takový, jaký se nám bude hodit‘,“ řekl dosluhující ministr zahraničí.

Současný předseda sociální demokracie Martin Schulz, kterému Gabriel na počátku roku uvolnil místo v čele strany, je v současnosti pod značným tlakem. Zatímco řada členů SPD z pravého křídla strany otevřeně vyzývá k pokračování velké koalice, více levicoví sociální demokraté chtějí zůstat v opozici. K odmítnutí účasti ve vládě s CDU/CSU a posunu strany doleva vyzvala dnes na závěr svého dvoudenního kongresu v Saarbrückenu například mládežnická organizace SPD Mladí socialisté.

O slovo se dnes přihlásila také Mladá unie, mládežnická organizace CDU/CSU. Pokud nevznikne velká koalice do Vánoc, bude považovat jednání za ztroskotaná. Konzervativci by pak podle ní měli usilovat o vznik menšinové vlády.

Zelení se na sobotním spolkovém kongresu připravovali především na další čtyři roky v opozici. Původně přitom na tomto sjezdu chtěli rozhodovat, zda po sondážních rozhovorech zahájí s CDU/CSU a FDP koaliční jednání. Návrh jednoho ze členů, aby strana vyloučila vznik menšinové vlády konzervativců kancléřky Merkelové a Zelených, delegáti ale odmítli.

Jasněji by mohlo být už ve čtvrtek. Prezident Frank-Walter Steinmeier, v jehož pravomoci je vyhlásit případné předčasné volby, pozval na tento den k jednacímu stolu předsedy CDU, CSU a SPD Angelu Merkelovou, Horsta Seehofera a Martina Schulze. Ještě dnes v 18:00 začne v Berlíně také jednání užšího vedení křesťanských demokratů o povolební situaci.

Předseda CSU Seehofer dnes v rozhovoru s bulvárním deníkem Bild označil obnovení velké koalice za nejlepší řešení v současné situaci. SPD ale varoval před přehnanými požadavky.

Možnost vzniku velké koalice není, zdá se, ani voličům zcela proti mysli. V průzkumu veřejného mínění, který dnes zveřejnila agentura Emnid, konzervativní unie CDU/CSU i SPD ve srovnání s výsledky zářijových voleb posílily. Strany Merkelové a Seehofera by získaly společně 33 procent a Schulzovi sociální demokraté 22 procent hlasů. FDP a Zelení, kteří se neúspěšně pokoušeli o sestavení vlády s CDU/CSU ihned po volbách, by naopak ve srovnání s 24. zářím o procentní bod přišly.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner