Turecko si přeje hrát v příštích šesti měsících aktivnější roli v konfliktu v Sýrii, aby zabránilo rozpadu sousední země podle etnického klíče. Prohlásil to v sobotu před novináři turecký premiér Binali Yildirim. Syrský prezident Bašár Asad by podle něj mohl zůstat v prozatímním vedení země, ale v budoucnu nesmí v Sýrii hrát žádnou roli.

„Říkáme, že krveprolití v Sýrii musí skončit. Miminka, děti, nevinní lidé by neměli umírat,“ prohlásil.

Turecko se nedávno usmířilo s Ruskem a také sblížilo s Íránem, což jsou dva státy aktivně podporující Asada, jehož odchod Ankara donedávna požadovala. Yildirim řekl, že za účasti Íránu, zemí Perského zálivu, USA a Ruska lze vypracovat řešení syrské krize.

Více než pět let trvající občanská válka v Sýrii nabrala národnostní dimenze: Kurdské milice ovládají celé oblasti a pravidelně se střetávají s uskupeními arabské většiny, prioritně usilujícími o Asadovo svržení.

Turecko se obává, aby posílení kurdských milicí v Sýrii nevedlo k rozšíření povstání tureckých Kurdů, které znovu vzplanulo po zhroucení loňského příměří. Premiér označil za „hrozbu pro Sýrii“ kurdské snahy vybudovat na severu země vlastní struktury.

Kurdské milice YPG bojují v Sýrii a v Iráku proti teroristům z organizace Islámský stát a jsou podporované západní koalicí v čele se Spojenými státy. Ankara na rozdíl od Washingtonu řadí YPG k teroristickým organizacím. Milice jsou podle ní napojeny na Stranu kurdských pracujících (PKK), proti níž turecká armáda bojuje od roku 1984. Turecko tvrdí, že Kurdové v Sýrii usilují o rozšíření územních zisků.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner