Turecko pozastavilo klíčovou část dohody o migraci s Evropskou unií. Nebude nyní přijímat zpět žádné uprchlíky z Řecka, řekl podle německé televize n-tv turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu. Znovu také pohrozil úplným vypovězením dohody, která napomohla výrazně snížit počet uprchlíků přicházejících do zemí unie.

Evropská unie hodlá uzavřená ujednání splnit, uvedl dnes mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas. „Jak jsme už říkali mnohokrát – je to úmluva založená na vzájemné důvěře a plnění závazků,“ poznamenal. EU podle Schinase čeká, že se obě strany budou dohodou dál řídit, neboť je to nejen k jejich prospěchu, ale také k prospěchu samotných uprchlíků.

Dohoda, která vstoupila v platnost loni 20. března, mimo jiné stanoví, že Evropská unie bude z Turecka přijímat syrské běžence a Ankaře také poskytne rozsáhlou finanční podporu. Ankara se na oplátku zavázala přijímat zpět z Řecka uprchlíky, kteří se na jeho území nelegálním způsobem dostanou z Turecka. Měsíčně šlo dosud o zhruba 80 osob.

Právě tuto část dohody ale nyní Ankara nebude podle prohlášení Çavuşoglua dodržovat. „Od teď můžeme říct: ‚Nenaplňujeme to a je konec‘,“ řekl také televizi 24 TV na adresu dohody jako takové. Podobných výhrůžek přišla ze strany tureckých činitelů v posledních týdnech celá řada.

Za vyhrocením vztahů s EU, od níž Turecko požaduje bezvízovou politiku, stojí mimo jiné spory s Nizozemskem a Německem, v nichž nemohlo vystoupit několik tureckých politiků, kteří propagují chystané změny turecké ústavy. Ankara následně obě země přirovnala k nacistům.

Shodou okolností dnes Evropská komise oznámila spuštění programu za 34 milionů eur (asi 918 milionů Kč), který by měl v partnerství s Dětským fondem OSN (UNICEF), tureckým Červeným půlměsícem a tureckou vládou umožnit asi 230.000 dětem uprchlíků ze Sýrie navštěvovat v Turecku školy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner