Ankara očekává, že další migranti budou z Řecka do Turecka vráceni „během několika dní“ a že půjde o skupinu asi 250 lidí. Během své návštěvy Vídně to dnes prohlásil turecký ministr pro záležitosti Evropské unie Volkan Bozkir.

„Vezmeme zpátky každého, každého neregulérního migranta, který se dostal na jeden z pětice řeckých ostrovů po 20. březnu. Někteří z nich nebudou Syřané,“ řekl Bozkir na tiskové konferenci. „Ve druhé vlně pak bude více Syřanů,“ dodal.

Přesuny migrantů z Řecka do Turecka na základě nedávno uzavřené dohody mezi Evropskou unií a Ankarou byly zahájeny na začátku dubna. Dohoda platí od 20. března a předpokládá, že migranti, kteří od tohoto data z Turecka na řecké ostrovy připlují a nezískají azyl, budou Turkům vráceni.

Do Turecka se zatím vrátilo 325 migrantů, kteří v Řecku o azyl nepožádali. Výsledky řízení těch migrantů, kteří žádost podali, by měly být podle prohlášení Atén známy do dvou týdnů. Za každého vráceného Syřana se EU zavázala přijmout přímo z Turecka syrského uprchlíka s nárokem na azyl, stanoven je ale strop 72.000 běženců. V Turecku je v současnosti přes 2,5 milionu syrských uprchlíků.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner