Turecká vládní proislámská vláda se rozhodla stáhnout a upravit návrh zákona, který by v současné podobě umožnil netrestat sexuální zneužívání nezletilých dívek, pokud je útočník s obětí násilí ženatý. Oznámil to premiér Binali Yildirim. Kontroverzní text, který vyvolal protesty po celé zemi, měl dnes schvalovat ve druhém čtení parlament.

„Návrh zákona pošleme do parlamentního výboru, aby byl nalezen kompromisní text, jak žádá prezident Recep Tayyip Erdogan. Stažení jeho současné podoby má také umožnit opozici, aby předložila své návrhy. Výbor vezme vše na vědomí a prozkoumá všechna hlediska,“ řekl šéf vlády novinářům v Istanbulu. Oznámení přišlo poté, co se pro změnu návrhu a širší konsensus vyjádřil v pondělí prezident Erdogan.

Text, který navrhla vládní strana AKP a který minulý týden schválil v prvním čtení parlament, vyvolal odpor nevládních organizací na ochranu dětí, opozičních stran a tisíců obyvatel. Ti o víkendu proti návrhu demonstrovali. Kritici vidí v návrhu mimo jiné legalizaci znásilnění a sňatků i velmi mladých dívek, například i třináctiletých.

Nezletilé osoby uzavírají sňatek hlavně na východě muslimského Turecka. Dospělými se turečtí občané stávají dovršením 18 let, některé soudy ale mužům umožňují, aby se po dohodě s rodinou nevěsty oženili například i s šestnáctiletou dívkou. Týká se to hlavně muslimských obřadů. Proislámská vláda chce nyní také zrušit podle ní nespravedlivou zákonnou praxi, která umožňuje odsoudit k trestu vězení otce, který provdá nezletilou dceru.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner