Turecko varovalo Evropskou unii, že ze Sýrie by mohly před válkou utéci další až tři miliony lidí. Poslancům Evropského parlamentu to dnes ve Štrasburku řekl předseda Evropské rady Donald Tusk.

„Podle tureckých odhadů by mohly přijít další tři miliony lidí z Halabu a jeho okolí,“ řekl Tusk a dodal, že „o Evropě nyní sní miliony potenciálních uprchlíků a imigrantů“. Okolní svět podle Tuska nicméně unii nehodlá pomoci. Někteří „sousedé EU se s uspokojením dívají na naše potíže“, uvedl Tusk.

Ostře též kritizoval Maďarsko, Slovensko, Itálii a Řecko za to, že podle EU nedodržují unijní azylová a pohraniční pravidla.

V Turecku nyní žijí asi dva miliony uprchlíků ze Sýrie, kde zuří občanská válka. Desítky tisíc Syřanů letos přes Řecko vstoupily do EU.

O uprchlické krizi jednal Tusk v pondělí s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Tusk po schůzce řekl, že Evropská unie je ochotna s Ankarou hovořit o všech tématech včetně možné nárazníkové zóny v Sýrii.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner