Klíčovou schůzku ve vyjednávání o možném sestavení společné vlády dnes večer absolvují lídři hnutí ANO a sociální demokracie. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) by měl ČSSD představit nabídku personálního uspořádání kabinetu. Vedení sociálních demokratů několikrát pohrozilo, že pokud potenciální koaliční partner neustoupí, mohlo by to znamenat konec jednání.

ČSSD požaduje, aby v případné vládě s ANO tolerované komunisty obsadila pět křesel, ANO nabízí čtyři. Sociální demokraté navíc vybízeli k tomu, aby ANO navrhlo na premiéra někoho jiného než šéfa hnutí Babiše, který čelí trestnímu stíhání kvůli údajnému dotačnímu podvodu v případu Čapího hnízda. ANO však na osobě svého předsedy trvá. ČSSD v takovém případě požaduje vedení ministerstev vnitra, nebo financí.

Sporné body v programu už vyjednavači ANO a ČSSD vyřešili. Ve středu večer se dohodli na kompromisu u zrušení karenční doby i na podobě daní.

Pokud dnes ANO a ČSSD dospějí k dohodě, v pátek by ji mělo posoudit předsednictvo sociální demokracie. O den později se bude dohodou zabývat sjezd sociální demokracie, podle původního plánu by ji pak mělo schvalovat vnitrostranické referendum. Podle sociálních demokratů oslovených ČTK sílí v regionech nechuť k tomu, aby se ČSSD na vládě podílela, mimo jiné kvůli Babišovým vyjádřením v posledních týdnech.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner