Praha 23. října (ČTK) – Zástupci hnutí ANO a KDU-ČSL se dnes navečer sešli k povolebnímu jednání. Na schůzce, která by měla trvat zhruba hodinu a půl, by měli diskutovat zejména o uspořádání Sněmovny. Lidovci před jednáním zopakovali, že by případnou nabídku na vznik vládní koalice s ANO odmítli, chtějí jít do opozice.

„Očekávám, že se dozvíme představu hnutí ANO, jak by mělo vypadat vedení Sněmovny a jak by se mělo postupovat při formování a obsazování výborů,“ řekl novinářům při příchodu na jednání předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

„Budeme se bavit o uspořádání ve Sněmovně. Jsou to první jednání, uvidíme, jaké jsou názory na jednání Sněmovny, jednací řád, uspořádání sněmovny, počet členů ve výborech,“ potvrdil předseda ANO Andrej Babiš. Zástupci hnutí se ale podle něj chtějí zeptat partnerů i na to, jak by podle jejich představ měla vypadat vláda.

Lidovci ale s vládním angažmá nepočítají. „KDU-ČSL předpokládá, že půjde do opozice,“ řekl Bělobrádek. Připojil se k němu i místopředseda strany Jan Bartošek, který chce tento názor prosazovat i na páteční celostátní konferenci KDU-ČSL.

K návrhu ANO, aby byl budoucím předsedou Sněmovny dosavadní místopředseda Radek Vondráček, Bělobrádek řekl, že je to dobré jméno, bude ale záležet na tajném hlasování poslanců. Zopakoval tak, že by se podle něj neměl zvyšovat počet místopředsedů Sněmovny. „Já si myslím, že skutečně je za hranicí racionality, aby bylo zachováno poměrné zastoupení a měl ho každý z klubů. Je spíše otázka dohody, jestli bude průchodné, aby některé strany měly takto vysoce postavenou ústavní funkci z důvodu jejich nepříliš kladného vztahu k demokracii jako celku,“ řekl.

Bartošek, který byl dosud místopředsedou Sněmovny, nicméně příliš nepočítá s tím, že by si tuto funkci lidovci udrželi. „Vzhledem k výsledku voleb si myslím, že pro KDU-ČSL nebude místo pro pozici místopředsedy Sněmovny,“ řekl.

Zástupci ANO se později večer sejdou ještě s představiteli hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Lidovci podle Bartoška zatím další nabídky k jednání nedostali. S SPD ale Bartošek jednat nechce. „To mohu vyloučit, protože s extremisty a s fašisty nejednáme,“ řekl.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner