Praha 10. října (ČTK) – Hnutí ANO chce ve volbách zvítězit natolik, že nebude možné sestavit vládu ostatních stran proti němu. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl předseda hnutí Andrej Babiš. Při jednání o sestavení kabinetu je pak pro něj zásadní, aby zůstaly zachovány elektronická evidence tržeb (EET) a kontrolní hlášení o DPH. Styčné programové body vidí s mnoha stranami díky dostatečně širokému programu ANO.

„Maximum, aby (předseda TOP 09 Miroslav) Kalousek nemohl postavit svoji vládu tradičních politických stran. On se ji snaží udělat,“ řekl Babiš o volebním cíli ANO. „Pan Kalousek se tady snaží sestavit protibabišovskou vládu. Straší nesmysly a nemá na to jeden důkaz, že bychom mohli být ohrožení demokracie. Nevím, v čem bychom mohli být ohrožením demokracie,“ řekl.

Podotkl, že předvolební průzkumy výsledek ANO nadhodnocují, podle něj to slouží i jako argument, aby ostatní strany mohly hnutím strašit. Babiš si všiml i jistého poklesu preferencí v posledních průzkumech, snaží se proto mobilizovat voliče. „Právě proto si musí naši voliči a lidi uvědomit, že ANO je poslední pokus porazit tuhle korupční hydru,“ řekl.

Jednoho přirozeného partnera pro vytvoření vlády Babiš nevidí, podle něj může ANO spolupracovat s různými stranami. „My máme program široký a samozřejmě jsou různé styčné body. Z každé strany je tam něco. My jsme hnutí pro všechny, my nejsme na nějaký vybraný segment občanů,“ řekl. V ostatních stranách vidí lidi, s nimiž si umí jednání představit, stejně jako takové, s nimiž spolupráci odmítá.

Programovou podmínkou ANO pro jednání o vládě je zachování EET a kontrolního hlášení. „Určitě nebudeme rušit kontrolní hlášení a EET, protože to přinese do veřejných rozpočtů asi 235 miliard daní navíc. Vůbec nechápu, proč to někdo chce rušit, kde potom vezme peníze na důchody, platy učitelů, investice,“ řekl.

Naznačil také, že by si uměl představit spolupráci s Piráty. „Já bych s nimi problém neměl, ať si vezmou celé IT, digitalizaci, to je jejich doména. Ať nám předvedou, jak to dají do pořádku, abychom skončili jako v Estonsku, že tam lidi nechodí na úřady,“ řekl. To, že se proti ANO Piráti vymezují, mu nevadí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner