Koalici v Brně se alespoň pro úterní zasedání zastupitelstva podařilo zažehnat hrozící rozpad. Koaliční partneři ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a Strana zelených se dnes dohodli, že chtějí pokračovat ve spolupráci. ČTK to řekl primátor Petr Vokřál (ANO). Pád koalice hrozil kvůli tomu, že se strany nemohly dohodnout na odvolání radního Tomáše Kratochvíla, které požaduje ANO kvůli nespokojenosti s jeho prací. S odůvodněním, že Kratochvíl poškozuje jméno hnutí, ho ANO vyloučilo ze svých řad.

ANO chce radního Kratochvíla odvolat, Žít Brno chce hnutí podpořit. Lidovci a zelení však poukazovali na to, že nechtějí porušit koaliční smlouvu, ze které vyplývá, že se žádný člen koalice nebude podílet na odvolání jiného člena. Lidovci navíc poukázali na to, že nemají s Kratochvílem problém, protože s nimi vždy jednal korektně a bral v úvahu jejich připomínky.

Právě proto primátor Vokřál navrhuje úpravu koaliční smlouvy, která by Kratochvílovo odvolání umožnila. Zároveň by obsahovala i některé další změny v programu. Musí ale hledat shodu se všemi koaličními partnery tak, aby nehrozil rozpad koalice. Především lidovci si potřebují ujasnit, jak se ke změnám smlouvy postaví. Vokřál ČTK řekl, že na úterním zasedání zastupitelstva nebudou za ANO padat žádné zásadní návrhy ohledně fungování koalice. Primátorova náměstkyně Klára Liptáková (KDU-ČSL) ČTK řekla, že nic zásadního se nebude dít ani ze strany lidovců, že ukvapená rozhodnutí by nebyla dobrá a vše je potřeba řešit v klidu.

Právě kvůli odlišným postojům ANO a lidovců hrozil pád koalice. ANO si na konci října schválilo usnesení, že může začít vyjednávat o nové koalici v případě, že koaliční partneři nepodpoří Kratochvílovo odvolání. Lidovci v reakci na toto usnesení přijali své vlastní, kterým si schválili možnost jednat o nové koalici v případě, že by tak činilo hnutí ANO. Zástupci ANO i KDU-ČSL se pak zvlášť sešli s ČSSD, momentálně však rozpad koalice nehrozí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner