Sněmovní schvalování elektronické evidence tržeb se může protáhnout do února, připouští vládní hnutí ANO. V debatě budou moci vystoupit všichni řádně přihlášení poslanci, jichž je nyní 26. Novinářům to dnes řekl předseda poslanců hnutí Jaroslav Faltýnek. Koalice původně avizovala, že dolní komora by měla rozhodnout ještě v lednu.

Panují zřejmě obavy, že v případě silovějšího postupu by mohly vládní strany narazit u Ústavního soudu, pokud by se na něj opoziční pravice obrátila. TOP 09 i ODS ohlásily, že budou postupovat tak, aby Sněmovna zákon nikdy neschválila.

„Chceme dát prostor všem přihlášeným poslancům, abychom slyšeli jejich názor a mohli jejich argumenty vyvrátit. Neumím odhadnout přesně, kdy bude vyčerpána rozprava, může se to posunout do měsíce února,“ uvedl Faltýnek. Poslanec ANO Jan Volný mluvil neurčitě o několika dalších jednacích dnech.

Zatím v debatě, která ve třetím čtení potrvá i s dneškem čtvrtý jednací den, vystupovali řečníci s přednostním právem. Na řádně přihlášené poslance se zatím vůbec nedostalo. Faltýnek doufá, že dnes se už ke slovu dostanou. Apeloval prý v tomto směru na předsedy poslaneckých klubů. „Já dnes dám přednost kolegům. Myslím, že každý má na srdci poměrně dost značné výhrady vůči tomuto systému,“ řekl novinářům předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Pokud by ale debata získala obstrukční ráz, koalice by zasáhla, uvedl Faltýnek. Sněmovna může například rozhodnout o omezení řečnické doby, případně dokonce o ukončení rozpravy. Proti tomu se ohradil Kalousek. „Jednací řád říká, že se hlasuje poté, co byla vyčerpána diskuse, zatím se nikdy nestalo, že by byla přerušena diskuse a hlasovalo se,“ uvedl.

Předseda poslanců ANO bude taky navrhovat, aby Sněmovna dnes o evidenci tržeb debatovala i po 14:00, kdy končí obvyklý čas pro schvalování zákonů. Opozice ale může takový návrh vetovat. Podle Kalouska je dohoda o konci dnešního jednání čistě věcí předsedů poslaneckých klubů.

Vláda si od elektronické evidence tržeb slibuje omezení šedé ekonomiky a tím i narovnání podnikatelského prostředí a vyšší výběr daní. Pravice naopak tvrdí, že evidence zničí hlavně drobné živnostníky, kterým ztíží práci a zvýší výdaje. Varuje také před možným zneužitím získaných dat.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner