Bohuslav Sobotka (ČSSD) zřejmě vypálil stratégům z ANO rybník. Politici vládního hnutí ANO byli připraveni jednat o pokračování vlády nynější koalice a jejím personálním složení až poté, co premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka podá demisi kabinetu. Shodlo se na tom včera večer předsednictvo hnutí, řekl novinářům místopředseda ANO a ministr životního prostředí Richard Brabec. Vedení i nadále stojí za svým předsedou Andrejem Babišem a nevidí důvod, proč by měl opouštět funkci ministra financí.

Z kandidátů na příštího premiéra si ANO umí představit ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka z ČSSD i šéfa KDU-ČSL Pavla Bělobrádka. Ministra vnitra Milana Chovance, kterého prezident Miloš Zeman spolu se Zaorálkem a Bělobrádkem označil za dalšího adepta na premiérské křeslo, Brabec nezmínil. „Pro nás z těch třech jmen si umíme představit dvě jména: Lubomírka Zaorálka, případně pana Bělobrádka,“ uvedl ministr životního prostředí.

Za neuvěřitelné vedení ANO považovalo to, že Sobotka „třikrát změnil názor“ a i když avizoval podat demisi tento týden, nakonec ji chce doručit na Hrad až v polovině května. To však ještě ANO netušilo, jaký bude vývoj v pátek. „Pokud bychom měli jednat o podmínkách nějakého pokračování vlády na koaliční bázi, musí to být potom, až bude demise podána – bude-li podána,“ dodal Brabec.

ANO si chce situaci se sociálními demokraty a lidovci vyjasnit osobně, ne si posílat vzkazy přes média, poznamenal. O konkrétních variantách či personálním složení však hnutí hodlalo diskutovat až poté, co premiér oficiálně oznámí odstoupení vlády a také podle toho, jak se zachová Zeman.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner